Genshin Impact je mobilní i počítačová hra, která je prakticky zadarmo (free-to-play). Obsahuje ale mikrotransakce za reálné peníze. Díky nim mohou hráči získat další herní obsah, jako například speciální postavy, silnější předměty nebo kosmetické věci na úpravu vzhledu. Jenže hra využívá takzvané gacha mechaniky, kdy hráči nekupují přímo to, co by chtěli, ale výměnou za hotovost získají náhodný předmět. Odhaduje se, že právě díky tomu tvůrci Genshin Impact vydělali miliardy dolarů za pouhých pár let své existence.

Hokejová rolba (ilustrační foto).
Minuty od neštěstí. Dorostence otrávil jed z rolby, skončili v nemocnici

Hráči holdující free-to-play hrám zpravidla neutrácí velké obnosy za dodatečný herní obsah. Pouze menšina fanoušků patří mezi slangově zvané "velryby”, tedy mezi ty, kteří jsou ochotni investovat obří obnosy peněz, a tím udržují takové hry nad vodou. Bohužel pro jednu singapurskou rodinu se mezi “velryby” zařadila i jejich dcera. Ta zvládla během pouhých šesti týdnů utratit z otcovy kreditní karty 20 tisíc singapurských dolarů, což v přepočtu činí přes 317 tisíc korun.

Gacha mechanika

• Hráči si za reálné peníze kupují náhodné předměty.

• Využívá tzv. FOMO (Fear of Missing Out, česky strach, že o něco přijdeme), tím vytváří nátlak na hráče, aby nakoupili další předměty.

• Jsou přirovnávány k hazardním hrám. Mají stejnou psychologickou taktiku jako hrací automaty, aby u lidí vyvolaly závislost.

Podle zprávy z místních novin The Strait Times byl otec rodiny, Lim Cheng Mong, kontaktován bankou kvůli 89 záhadným transakcím na svém účtu. Zděšený pan Mong se nejdřív domníval, že se stal obětí podvodu či hackerského útoku. Poté byl ale informován, že se jednalo o legitimní platby. Z banky se mu naštěstí podařilo získat zpátky alespoň půlku, se zbývajícími 10 tisíci se ale musel nadobro rozloučit, protože byly utraceny za prémiovou herní měnu.

Rodiče, střežte si kreditky

Letos jde sice o první dětský zářez do bankovního účtu rodičů, ale v minulosti už nastalo několik podobných situací s vyššími i nižšími obnosy peněz. Opět v Singapuru se loni v létě podařilo teprve šestiletému chlapci utratit doslova všechny otcovy peníze za pouhé dva dny v mobilních hrách. Otec se domníval, že se jeho syn na tabletu doučuje z domu, jelikož školy byly kvůli epidemii koronaviru uzavřeny. Byl tedy velmi překvapený, když mu přišel účet s celkovou úhradou šest tisíc dolarů (téměř 130 tisíc korun).

Muž se snažil kontaktovat Google i vývojáře her, aby zažádal o refundaci, jenže ani v jednom případě nebyl úspěšný.

Podobný šok zažila v únoru 2021 také rodina z Velké Británie. Jejich jedenáctiletá dcera ráda trávila čas u počítačové hry Roblox, která je populární především u dětí do patnácti let. Během pěti dní se jí podařilo provést přes 300 in-game transakcí, což matčin PayPal účet stálo přes 2400 liber (asi 70 tisíc korun), píše The Guardian.

Lékaři z University of Maryland uskutečnili unikátní operaci. Pacientovi transplantovali prasečí srdce. Snímek pochází přímo ze zákroku.
Lékařský průlom. Muži transplantovali srdce geneticky modifikovaného prasete

Rodina se také pokusila získat své peníze zpátky. Společnosti Roblox, Apple i PayPal nejdříve odmítly jakoukoliv žádost o refundaci. Když se ale do případu zapojilo více rodin s podobnými zkušenostmi, podařilo se jim získat alespoň nějaký obnos zpátky. O většinu ale nadobro přišli.

Také peníze z účtu rodičů z amerického Connecticutu zasvištěly stejně rychle jako kultovní modrý ježek Sonic. Jejich syn utratil v oblíbené hře Sonic Forces přes 16 tisíc amerických dolarů (asi 320 tisíc korun) za nové postavičky a vylepšení. Na rozdíl od jeho asijských a evropských souputníků k tomu potřeboval měsíc nepozornosti rodičů. Ani v tomto případě se nepodařilo peníze získat zpět, uvádí New York Post.

Státy musí zakročit

Rekordmanem je zatím sedmnáctiletý Ind. Ten v celosvětově populární battle royale hře PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds) dokázal za kosmetické balíčky, nové zbraně a vybavení, virtuální munici a vstupenky na turnaje utratit přes 16 milionů rupií, což je v přepočtu asi půl milionu korun. Rodiče tak přišli o úspory na lékářské výlohy chlapcova otce. Podle zprávy The Tribune ale o synově aktivitě neměli tušení, protože jim řekl, že smartphone využívá k online studiu během lockdownu. I v tomto případě stačil na útratu peněz pouhý měsíc.

Videohry s gacha mechanikou a loot boxy se postupně dostávají pod větší kontrolu. Belgie například zakázala in-game nákupy náhodných balíčků ve fotbalové hře FIFA a zařadila je mezi nelegální gambling. Podobně se k tomu staví také ve Velké Británii, Nizozemsku, Číně nebo Japonsku. Je dost možné, že v budoucnu začne legislativa států tlačit na vývojáře, aby od monetizačních praktik zcela upustili.