Sérii dramatických událostí odstartovala snaha policejní hlídky zastavit automobil, který neměl viditelné poznávací značky. Australan za volantem SUV do policejního vozu narazil a z místa ujel. Ve svém automobilu urazil zhruba sedm kilometrů, než ho odstavil a přepadl nákladní automobil, přepravující zboží do nedalekého supermarketu.

V ukradeném vozidle si to namířil napříč městem na zhruba dvacet kilometrů vzdálené předměstí nedaleko letiště a při zběsilé jízdě poškodil několik vozidel. Poté se čtyřiadvacetiletý mladík pokusil ukrást další automobil, přičemž pobodal kolemjdoucího, který se ho pokusil zastavit. 

Nakonec se muži podařilo ukrást taxík a pokračovat v útěku. Policisté však po krátkém pronásledování vozidlo zastavili. Podle agentury Reuters se proti nebezpečnému podezřelému pokusili použít taser, muž se však bodl do oblasti hrudníku a na místě zemřel.

Psychicky nemocný šílenec

„Útočník se nesnažil úmyslně ublížit ostatním lidem,“ řekl reportérům výkonný asistent komisaře Mick Fitzgerald. „Byl to člověk, který se pokusil udělat všechno co mohl, aby se vyhnul zatčení. Jeho činy, zejména když pobodal nevinnou osobu, jsou činy psychicky nemocného člověka.“

Policie v Sydney nezveřejnila identitu útočníka a k případu neposkytla další podrobnosti. Fitzgerald pouze informoval, že muž byl policii dobře známý, ale neměl žádnou významnější kriminální minulost.

Na sociálních sítích se objevilo video, které zachycuje muže v béžovém tričku a čepici, jak gestikuluje směrem k řidiči taxíku, aby z vozu vystoupil. Následně usedá za volant a s červeným taxíkem odjíždí pryč. Australská agentura AAP citovala svědka, podle kterého působil muž „šíleně“. „Šel k tomu chlapovi a říkal: ‚bodni mě, bodni mě, bodni mě‘ a nastavil krk,“ cituje AAP obchodníka Chrise Burtona.

Pobodaný člověk byl podle policie ve vážném, ale stabilizovaném stavu převezen do nemocnice. V médiích se objevila informace, že během potyčky byla pobodána také jedna žena, policie však druhou pobodanou osobu nepotvrdila.