Politička, která kandiduje za pátý okrsek, bojuje v americké Sněmovně reprezentantů o místo, které zastává republikán Keith Ellison, jenž chce na podzim kandidovat na funkci nejvyššího státního zástupce. Její soupeřkou je republikánka Jennifer Zielinská. Mezi Omarové volební témata patří mimo jiné zvýšení minimální mzdy na 15 dolarů za hodinu, vzdělání zdarma bez školného a podpora programu zdravotnické péče pro všechny.

Donald Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet
Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet. Na armádu dá 717 miliard dolarů

Somálsko-americká muslimka tak má šanci následovat Rashidu Tlaibovou, americkou političku palestinského původu, která vyhrála primárky do Kongresu za 13. okrsek státu Michigan, a v říjnu se tak pravděpodobně stane první muslimskou kongresmankou v dějinách Spojených států, protože v jejím okrsku nestaví republikáni žádného soupeře. 

Tlaibová i Omarová také spustily minulý týden společnou kampaň. "Začaly jsme tuto kampaň, abychom dokázaly lidem, že jsme připraveny a ochotny bojovat za Ameriku a pracovat pro nás všechny. Všem členům týmu, dobrovolníkům, dárcům i voličům musím říct: tohle je vaše vítězství právě tak jako moje. Společně dokážeme náš okrsek, stát i zemi dostat vpřed," uvedla Omarová na svém Twitteru.

Bývalý agent FBI Peter Strzok
FBI vyhodila vysoce postaveného agenta. Kritizoval Trumpa

Omarovou podporuje v jejím tažení za kongresovým křeslem Alexandria Ocasio-Cortezová, americká aktivistka, komunitní organizátorka a členka strany Demokratických socialistů Ameriky. Mezi další její podporovatele patří také minnesotský guvernér Mark Dayton a liberální skupiny jako MoveOn a Demokracie pro Ameriku.

Kampaň Omarové podpořili dále Demokraté spravedlnosti, což je americká politická koalice uvnitř demokratické strany USA, která pomohla s politickou kariérou i Ocasio-Cortezové.

Desítky tisíc izraelských Arabů a Drúzů protestovalo v Tel Avivu proti zákonu o židovském národním státu
Izraelští Arabové protestovali proti vyhlášení Izraele národním státem Židů

Omarová dlouhodobě otevřeně kritizuje Izrael za jeho údajné zacházení s Palestinci a v nedávném tweetu označila izraelský způsob vládnutí za "apartheid". Zároveň se důrazně ohradila proti obviňování z antisemitismu aprohlásila, že její kritika zdaleka neznamená, že by "nenáviděla Židy". 

Politička v minulosti čelila podle CNN islamofóbním útokům. Na svém Facebooku uvedla, že ji v prosinci 2016 obtěžoval ve Washingtonu taxikář, který ji označoval za členku Islámského státu a vyhrožoval jí, že jí strhne z hlavy hidžáb.