Po bývalém šéfovi Sněmovny reprezentantů Newtu Gingrichovi je teprve druhým významným republikánem, který se chce postavit současnému šéfovi Bílého domu Baracku Obamovi. Politologové ale Paulovi, který je věčným outsiderem své strany, velké šance na zisk nominace nedávají.

Paul je stoupencem minimálních státních zásahů do ekonomiky a omezení pravomocí americké centrální banky Fed. Díky těmto názorům je populární mezi přívrženci konzervativního hnutí Tea Party, které v loňských volbách do Kongresu výrazně promluvilo do výběru republikánských kandidátů, v poslední době ale o něm není příliš slyšet.

Paul opakovaně řekl, že nepodpoří žádný zákon, který je v rozporu s americkou ústavou. Pětasedmdesátiletý zákonodárce, který je civilním povoláním lékař, si proto mezi svými kolegy vysloužil přezdívku Dr. No (Dr. Ne). Paul je také velkým odpůrcem války v Iráku a vůbec amerického vojenského angažmá v zahraničí. Spojené státy by podle něj například měly zrušit rozsáhlou síť svých vojenských základen ve světě.

Vidiny na zisk nominace na prezidenta nejsou velké

Při oznamování své kandidatury ve městě Exeter ve státě New Hampshire řekl, že vláda selhala ve své snaze starat se o člověka od kolébky do hrobu i být světovým četníkem. "Vláda není řešením, ve skutečnosti sama vytvořila problém," uvedl Paul. O několik okamžiků později oficiálně oznámil, že vstupuje do republikánských prezidentských primárek.

Vzhledem k tomu, že jeho názory jsou často mimo hlavní proud republikánské strany, nejsou jeho vidiny na zisk její nominace na prezidenta příliš velké.

Senátor ale má stabilní podporu části americké veřejnosti, která mu pomohla už v roce 2008, kdy se také ucházel o republikánskou nominaci na prezidenta. Paul sice tehdy nepřekročil svůj stín, jeho hlas byl ale v republikánské kampani hodně slyšet.

Současná snaha dostat se do Bílého domu je pak již jeho třetím pokusem. Poprvé o to usiloval v roce 1988, kdy kandidoval za okrajovou Libertariánskou stranu. V lidovém hlasování tehdy získal půl procenta hlasů.

Nadcházející prezidentská kampaň bude velmi nákladná

Letos je Paul v každém případě teprve druhým známým republikánem na americké politické scéně, který se přihlásil do prezidentských voleb. Předběhl jej pouze Gingrich, který svůj záměr oznámil ve středu. Paulovo oznámení je nicméně signálem, že dlouho ostýchavá prezidentská kampaň strany se již dává do pohybu. V příštích dnech a týdnech tak do ní zřejmě vstoupí další jména.

Za nezvykle dlouhým váháním republikánů - při předchozích volbách v roce 2008 již touto dobou bylo pole uchazečů v podstatě jasné - jsou podle pozorovatelů různé důvody. Očekává se například, že nadcházející prezidentská kampaň bude nejnákladnější v dějinách. Možní kandidáti tak mohou sbírat síly. Mají přitom v paměti poslední prezidentskou kampaň, která začala mnohem dříve. Někteří republikáni tehdy utratili své prostředky příliš rychle.

ČTĚTE TAKÉ:
Gingrich oznámil kandidaturu na prezidenta USA