Známé příjmení může být požehnáním, ale jeho zátěž může také nepříjemně stahovat ke dnu. Pro příjmení Bush v americké politice to platí dvojnásob. Zjevně si je toho vědom i floridský exguvernér Jeb Bush. Syn a bratr dvou amerických prezidentů 
s křestním jménem George by se příští rok rád stal už třetím členem rodiny zvoleným do Bílého domu.

Příjmení slavného klanu ale nenajdete na volebním logu, které Jeb Bush zveřejnil ještě před oficiálním oznámením kandidatury, jež se očekávalo dnes večer. Na zmíněném logu je nezvykle jen křestní jméno kandidáta. „Jeb je jiný než George, Jeb je sám sebou. Můj životní příběh je jiný," vysvětloval na stanici CNN důvody, které ho k tomuto rozhodnutí vedly. Jenže rodinného dědictví se zbavuje těžko.

Ostatně do zatím největších problémů se republikánský kandidát dostal, když znovu přišlo na přetřes téma invaze do Iráku z roku 2003, o níž rozhodl jeho bratr. Jeb Bush se totiž pořádně zapletl do odpovědi na otázku, zda by do Iráku vpadl, i kdyby měl dnešní informace – včetně té, že se v zemi nenašly žádné zbraně hromadného ničení. Politik nejprve v polovině května na stanici Fox ujistil, že by do Iráku šel také, „stejně jako kdokoliv jiný". Během týdne pak následovala série matoucích vyjádření na totéž téma, která vyvrcholila prohlášením Jeba Bushe, že se současnými informacemi by se pro invazi do Iráku nerozhodl.

V souvislosti s nynější kandidaturou také mnozí připomínají nesplněný volební slib jeho otce George Bushe staršího, že jako prezident nebude zavádět žádné nové daně.

I to jsou důvody, proč Jeb Bush do kampaně nevstupuje jako jasný favorit. Mezi republikánskými kandidáty mu v celostátním průzkumu úspěšně konkuruje jeho někdejší učedník, senátor Marco Rubio, předstihnout ho ale mohou 
i další spolustraníci. A v přímém srovnání s demokratkou Hillary Clintonovou člen rodiny Bushů zatím ztrácí. Nedávná cesta do Evropy, kterou Jeb Bush absolvoval, měla ukázat, že se v napjaté době orientuje 
v zahraniční politice stejně jako jeho konkurentka. Demokratického prezidenta Baracka Obamu přitom kritizoval za příliš laxní politiku, vůči Rusku je podle Bushe potřeba přitvrdit. Řada republikánů mu přesto vyčítá, že v některých postojích se blíží spíš demokratům.

Repete souboje 
s Clintonovými?

Jde především o oblast vzdělávání, kde podporuje zavedení celonárodních standardů 
a otázku nelegálních přistěhovalců. Zatímco dříve podle listu Miami Herald navrhoval všechny deportovat a později naopak navrhoval řešit problém udělováním občanství, nyní jde do voleb s třetí cestou – navrhuje zlegalizování statusu těchto imigrantů bez udělování amerického občanství. Vzhledem k demografickým změnám v USA může přitom téma ilegální imigrace rozhodnout volby. Hispánská menšina je stále důležitějším faktorem a fakt, že sympatizuje spíš s demokraty, podle mnohých hlasů prohrál republikánům už poslední prezidentské volby.

Na to zjevně sází i Hillary Clintonová, která je v nynější kampani pro udělování plného občanství ilegálním imigrantům, ačkoliv před lety jim nechtěla udělovat ani řidičské průkazy. I favoritka demokratů jde coby manželka někdejšího prezidenta Billa Clintona a pozdější ministryně zahraničí v administrativě Baracka Obamy do voleb s velkou zátěží. Vlivná rodina ale také znamená více peněz – týmy obou kandidátů se zatím těší zřejmě největší přízni sponzorů. Není tak vyloučené, že příslušníci dvou velkých dynastií americké politiky si zopakují přímý souboj o Bílý dům z roku 1992.