Po více než čtyřhodinovém jednání s prezidentem Karolosem Papuliasem se na tom dnes shodli šéfové parlamentních stran, kteří o složení nového kabinetu vyjednávali přes tři dny. Nová vláda by měla složit přísahu v pátek ve 14:00 místního času (13:00 SEČ). Jejím úkolem bude zajistit zahraniční finanční pomoc a pokračovat v tvrdých úsporných ekonomických opatřeních až do předčasných voleb, které by se podle současných představ politiků měly uskutečnit v únoru.

"Řecké hospodářství má obrovské potíže. Řecko je na kritické křižovatce. Jsem přesvědčen, že problémy se vyřeší rychleji a s nižšími náklady, pokud převládne jednota a opatrnost a pokud budeme všichni spolupracovat v tomto obtížném procesu úpravy a obnovy ekonomiky," prohlásil při odchodu z prezidentského paláce Papadimos, jehož země má za sebou měsíce skoro permanentních stávek a masových demonstrací.

"Z tohoto důvodu je důležité složení vlády širší spolupráce," podotkl dále nominovaný premiér. Podle dosavadních informací měli drtivou většinu ministrů tvořit opět socialisté, zatímco opoziční konzervativci se chtěli spokojit jen se třemi křesly a krajní pravice se dvěma. Podle řecké zpravodajské televize NET to ale nyní vypadá, že z konzervativců v novém kabinetu nebude nikdo.

Papadimos dosud nezpochybňoval, že v čele klíčového resortu financí zůstane Evangelos Venizelos, který jako ministr financí působil i v kabinetu odstoupivšího premiéra Jorgose Papandrea. Zdroje z Venizelosova okolí nicméně podle agentury AFP dnes uvedly, že nevědí, zda ministr ve své funkci zůstane.

Jasno bude zřejmě tedy až v pátek při složení přísahy nové vlády.

"Jsem přesvědčen, že účast země v eurozóně představuje záruku ekonomické stability a usnadní narovnání ekonomiky a její obnovu" řekl dále Papadimos, který tak částečně potvrdil závazek budoucí vlády plnit dohody s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem a výměnou za zahraniční finanční pomoc pokračovat v tvrdých úsporných opatřeních.

Papadimos také do jisté míry zpochybnil avizovaný termín předčasných parlamentních voleb, které se podle dohody Papandrea a Antonise Samarase, šéfa hlavní opoziční strany, pravicové Nové demokracie, mají konat 19. února. Řekl, že období, po jaké bude vláda působit, nebylo přesně stanoveno. Připustil nicméně, že to bude v rámci toho, na čem se lídři politických stran domluvili.

Samaras poté v televizi NET prohlásil, že platí dohoda "z 6. listopadu", tedy o termínu 19. února. Pak ještě řekl, že se volby uskuteční "hned".

Papadimos v závěru svého prvního vystoupení, při kterém neodpovídal na otázky novinářů, podotkl, že přijetí premiérské funkce ničím nepodmiňoval. Ve středu večer nicméně naznačoval, že bude chtít po vůdcích stran, o které se má vláda opírat, záruky podpory budoucích kroků kabinetu.

Řecká média to vztáhla i na požadavek ministrů financí eurozóny, aby Papandreu, Samaras, šéf řecké banky, budoucí premiér a ministr financí připojili své podpisy pod dokument, ve kterém se všichni zavazují plnit podmínky dohod mezinárodní finanční pomoci. Samaras se proti tomu ale v předchozích dnech ohradil.

Papadimos je respektovaná osobnost evropských kapitálových i finančních kruhů, není členem žádné politické strany. Má pověst muže, který neztrácí klid, což je v době, kdy silně zadlužená země nutně potřebuje určitý stupeň stability, podle expertů k nezaplacení.

Řekové se v minulých letech neúnosně zadlužili a loni v květnu dostali od MMF a eurozóny příslib balíku v celkové výši 110 miliard eur. Ten je uvolňován postupně a věřitelé při tom kontrolují, zda Řecko plní dohodnuté podmínky. Druhý záchranný program v sumě 109 miliard eur (2,7 bilionu eur) z letošního července předpokládá na rozdíl od prvního účast soukromých věřitelů, kteří Řecku budou muset část dluhové zátěže odpustit.