Madridská vláda čelí kvůli chystanému referendu jedné z největších politických krizí od konce diktatury generála Franca a návratu demokracie před čtyřiceti lety. Na mnoha místech regionu stále probíhají demonstrace.

Podle agentury Reuters se o bezpečnost Katalánska za normálních podmínek stará 17 tisíc příslušníků katalánské bezpečnosti a asi pět tisíc členů policie. Španělská média však uvedla, že by se k nim měly přidat tři až čtyři tisíce dalších policistů. Ministerstvo o jejich přesném počtu zatím mlčí. Madrid také policistům v Katalánsku zakázal vybírat si do 5. října dovolenou.

Noví důstojníci budou sledovat veřejné prostory, udržovat pořádek a "jednat v případě, že budou snahy o nelegální referendum pokračovat," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Katalánská regionální vláda uvedla, že nová opatření, včetně zákazu dovolené, překročila všechny meze a měla vyvolat falešný dojem krize.

"Vše, co potřebujete, jsou oči, abyste viděli, že zde není žádné násilí," řekl mluvčí Jordi Turull.

Na mnoha místech regionu dnes také pokračovaly protestní akce proti zásahům justice, vášně vzbudila především středeční policejní razie, která vyústila v zadržení 14 veřejných činitelů. Na akci barcelonské univerzity se podle agentury AP shromáždilo přes dva tisíce studentů, až 2500 lidí podle organizátorů demonstruje na barcelonském předměstí L'Hospitalet de Llobregat.

Několik organizátorů, které policie ve středu zadržela, již bylo propuštěno. Stále však zůstává ve vazbě například náměstek katalánského vicepremiéra a tamního ministra financí Josep María Jové. Policie jej obvinila ze „vzpoury“.

Madrid a Barcelona se zatím nedokázaly ohledně chystaného referenda dohodnout. Centrální vláda považuje snahy Katalánska za protiústavní a ústavní soud nařídil jejich zastavení, dokud o problému definitivně nerozhodne.

Katalánští představitelé však uvedli, že jsou přesto odhodláni referendum dne 1. října uspořádat. Také potvrdili, že shromáždění by v případě kladného výsledku vyhlásilo nezávislost do 48 hodin.