Zařízení mají čtyři roky sledovat životně důležité, ale slábnoucí magnetické pole Země. Mají dodat dosud nejpřesnější údaje o síle, směru a výkyvech magnetického pole, které Zemi chrání před nebezpečnými částicemi z vesmíru.

„Bez magnetického pole jakožto ochranného štítu bychom byli dávno ozářeni," řekl podle agentury DPA Frank-Jürgen Diekmann z řídícího centra v německém Darmstadtu.

Sestup až na oběžnici

Mise Swarm má rovněž zvýšit přesnost navigačních systémů nebo předpovědí zemětřesení. Pomoct může například i při zkoumání oceánských proudů nebo při hledání nerostného bohatství.

Tři identické, téměř půltunové satelity budou kolem Země obíhat po samostatných drahách v rozmezí 460 až 530 kilometrů nad zemským povrchem. Dvě z družic postupně sestoupí až na oběžnici 300 kilometrů nad Zemí.

Základem je čistota

Družice, které pro ESA vyvinulo konsorcium vedené firmou EADS Astrium GmbH, mají poněkud neobvyklý lichoběžníkový tvar s devítimetrovou výsuvnou tyčí, která se vyklopí po dosažení oběžné dráhy. Dlouhá tyč zajišťuje, že senzory na jejím konci se vyhnou jakémukoli magnetickému rušení od zbývajících částí družice. Základem mise je totiž magnetická čistota.

Satelity nesou i české mikroakcelerometry, což jsou zařízení schopná změřit velmi malá zrychlení a jejich pomalé změny působící na satelit. Vědcům pomáhají určit vliv negravitačních sil na pohyb umělé družice na oběžné dráze kolem Země. Eliminují tak možné zkreslující vlivy při měření magnetického pole.

Dosud největší projekt

Na přípravě těchto přístrojů pro misi Swarm se podílelo 15 českých firem v čele s Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem. Jde o dosud největší projekt vývoje letového hardwaru, na kterém Česká republika s agenturou ESA spolupracovala.

Právě členství České republiky v ESA otevírá českým subjektům dveře k účasti na vývoji a výrobě špičkových technologií a zpracování dat z kosmických misí, a to v rámci širokých mezinárodních konsorcií, uvedlo dnes české ministerstvo dopravy, pod které spadá i kosmický výzkum.

Členem oficiální delegace ESA, který start Swarmu sledoval přímo na ruském kosmodromu, byl i vládní zmocněnec Karel Dobeš, jenž je zároveň vedoucím české delegace v ESA.