K incidentu došlo na nákupní třídě Drottninggatan, na jedné z hlavních pěších zón krátce před třetí hodinou odpolední. Podle švédských médií vůz poté narazil do obchodního domu Ahlens city.

Podle švédské policie si útok vyžádal čtyři mrtvé. Informace o obětech se ale stále různí, neboť podle lékařů byl při akci, během níž pachatel vjel s nákladním autem do davu lidí, zabit jeden člověk. Stockholmská radnice poté oznámila, že mrtví jsou tři.

Zdravotníci, na které se odvolává agentura Reuters, ošetřili v nemocnici patnáct zraněných. Devět z nich je ve vážném stavu, jsou mezi nimi i děti.

Policie pachatele zadržela 

Na severu Stockholmu byl zadržen muž, který se přihlásil k odpovědnosti za dnešní teroristický útok. Napsal to s odkazem na své zdroje list Aftonbladet. Policie zatčení potvrdila s tím, že zadržená osoba "mohla být s incidentem spojena".

Zadržený muž je podle stockholmského listu lehce zraněn. Policistům se prý přiznal, že útok provedl. Bulvární Aftonbladet údajně zprávu o zadržení získal z několika zdrojů. Policie v krátkém oznámení jen uvedla, že "byla zatčena jedna osoba, která může být s incidentem spojena".

Stockholmská prokuratura předtím oznámila, že první ze dvou mužů, kteří byli v souvislosti s najetím kamionu do lidí zadrženi, je vyšetřován pro podezření z vraždy v rámci teroristického útoku. "Mohu potvrdit, že jsme předvedli dvě osoby k výslechu. Nutně to ale neznamená, že jsou podezřelé," řekl Byström. "Chceme mluvit s každým, kdo o tom něco ví. A někdy je lepší hovořit na policejní stanici, než v místě, kde se to stalo," dodal mluvčí.

Švédská veřejnoprávní televize SVT dnes uvedla, že druhého podezřelého dopadla policie na severozápadním předměstí švédské metropole Hjulsta.

Zprávy o bezprostřední hrozbě dalšího útoku ale prý nejsou. Do pátrání po pachateli se zapojila i švédská kontrarozvědka SÄPO. Agenti SÄPO postupují koordinovaně s uniformovanou policií.

Stovky lidí z místa incidentu uprchly. Zraněné podle spolupracovníka agentury Reuters z místa odvezly sanitky, několik těl ale zůstalo ležet bezvládně na zemi.

"Byl tam naprostý zmatek. Nevím, kolik lidí je zraněno, jsme v šoku," citovala švédská národní televize SVT Leifa Arnmara, zaměstnance obchodu.

Premiér Stefan Löfven, který byl v době incidentu v centrální oblasti Švédska, se urychleně vrací do Stockholmu. Už před návratem prohlásil, že útok nákladním autem byl zřejmě teroristickým činem. "Švédsko bylo vystaveno útoku," vzkázal Löfven občanům.

Úřady s okamžitou platností zavedly kontrolu na hranicích, které se v příštích deseti dnech dotknou všech osob, které se chystají zemi opustit. Opatření se může prodloužit o dalších 20 dnů.

Evakuovené nádraží, uzavřené metro

Místo incidentu, které uzavřela policie, zahalil podle televizních záběrů dým a nad městem přelétávají vrtulníky. Podle CNN policie evakuovala hlavní nádraží v centru města a uzavřela stanice metra. Incident se odehrál na úrovni stanice T-Centralen, v níž se kříží četné linie stockholmské podzemní dráhy. Policie doporučuje lidem, aby se centru metropole vyhnuli.

Z bezpečnostních důvodů byly uzavřeny také všechny vládní úřady včetně ministerstva zahraničí. Jejich zaměstnanci nesmějí objekty opustit. Uzavřen je i parlament a lidé uvnitř jsou nabádáni, aby vyčkali pokynů policie.

Zdroj: Youtube

Nákladní vůz patří pivovaru Spendrups. Firma uvedla, že automobil v pátek ukradl neznámý pachatel, když řidič vykládal zásilku.

Podle televize SVT zazněly na místě incidentu i výstřely. Švédská policie uvedla, že informace o údajných výstřelech obdržela, ale nemůže je potvrdit. "Stáli jsme uvnitř obchodu s obuví a najednou lidé začali křičet", řekl novinářů jeden ze svědků. "Viděl jsem nejméně tři mrtvé, ale nejspíš jich bylo víc," hlásil zpravodaj švédského rozhlasu.

Zemana by nepřekvapilo, kdyby šlo o terorismus"Najíždění nákladním autem nápadně připomíná jiné teroristické útoky, ale nedělejme krátké spojení, vyčkejme zprávy švédské policie, která bude vědět, co se tam dělo. A bude-li to série v řetězci teroristických útoků, nebudu tím překvapen," uvedl český prezident.

Plnou podporu Švédsku slíbila Evropská komise. "Útok na jeden členský stát je útokem na nás na všechny," uvedl předseda Jean-Claude Juncker. Vyjádřil také soustrast rodinám obětí, podobně na twitteru reagoval i předseda Evropské rady Donald Tusk.


K tragédii se vyjádřila i švédská královská rodina. "Se zarmoucením jsme si vyslechli zprávy o dnešním útoku ve Stockholmu. Vývoj sledujeme, ale už nyní jsou naše myšlenky s těmi, koho tyto události postihly, a s jejich rodinami," prohlásil Karel XVI. Gustav.

Norsko a Finsko po útoku ve Stockholmu posilují bezpečnost. V Oslu a v několika dalších větších norských městech začnou podle místní policie prostorami na letištích procházet ozbrojení policisté. Hlídky přitom v Norsku obvykle střeží dopravní tepny beze zbraní. Větší pozornost budou bezpečnostní složky věnovat i místům s velkým shromážděním lidí.

Teroristický útok pomocí automobilu nedávno šokoval i Londýn, incident si vyžádal pět obětí. Loni před Vánocemi zase panika zachvátila Berlín, kdy Tunisan Anis Amri najel s ukradeným kamionem do lidí na vánočním trhu, tragédie stála život jedenáct lidí.

Výběr případů, kdy v posledních letech útočník použil v Evropě auto ke smrtelným útokům:

30. dubna 2009 (Nizozemsko)
- Útočník se pokusil spáchat atentát na královnu Beatrix a její rodinu ve městě Apeldoorn tak, že chtěl svým autem zasáhnout autokar s panovnicí. Muž svůj cíl minul, vjel do davu a zabil čtyři lidi. Dalších 13 osob bylo zraněno, tři z nich zemřely v nemocnici. Zraněním podlehl i útočník.

22. května 2013 (Británie)
- Dva Britové nigerijského původu ve věku 22 a 28 let za bílého dne na ulici v jihovýchodním Londýně srazili pětadvacetiletého vojáka Lee Rigbyho autem a poté ho ubodali nožem a dobili mačetou. Útočníky, vyznavače radikálního islámu, poslal soud v únoru 2014 na dlouhá léta do vězení, jeden dostal doživotí, druhý si odpyká nejméně 45 let.

22. prosince 2014 (Francie)
- Řidič nákladního auta najel autem do davu lidí na vánočním trhu v Nantes na západě Francie. Zranil deset osob, dva ze zraněných později zemřeli. Po činu se probodl nožem a utrpěl rovněž vážná zranění. Prokuratura poté uvedla, že se jedná o "izolovaný čin" a není možné mluvit o terorismu.
- Ve stejný den muž v Dijonu najížděl na chodce, vykřikoval Alláhu akbar (Bůh je veliký) a 13 osob zranil. Podle policie nešlo o teroristický čin, ale o krok duševně vyšinutého jedince.

20. června 2015 (Rakousko)
- Řidič terénního vozu v centru Štýrského Hradce ve vysoké rychlosti úmyslně najížděl do chodců: tři lidi zabil a dalších 34 zranil. Podle policie nešlo o terorismus. Muž, který byl krátce po činu zatčen, trpí psychickými problémy.

14. července 2016 (Francie)
- Při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto, zahynulo 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu, policie jej zastřelila.

19. prosince 2016 (Německo)
- Tunisan Anis Amri najel s ukradeným kamionem do davu lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína. Zabil tak 11 lidí, včetně jedné Češky, a padesátku osob zranil. Atentátníka později zastřelili policisté v Itálii.

5. února 2017 (Německo)
- Řidič osobního auta v německém Heidelbergu najel do skupiny lidí na chodníku a tři osoby zranil. Třiasedmdesátiletý Němec později svým těžkým zraněním v nemocnici podlehl. Mluvčí heidelbergské policie večer vyloučil, že by šlo o teroristický čin. "Motiv spočívá v psychice útočníka," řekl.

22. března 2017 (Velká Británie)
- Pět obětí a desítky zraněných si vyžádaly dva násilné incidenty u budovy britského parlamentu v Londýně. Dvaapadesátiletý atentátník Khalid Masood nejprve najel do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně z auta vystoupil a nožem způsobil smrtelná zranění policistovi. Kromě pěti obětí zemřel po útoku i sám útočník, kterého zabila policie. Policie se domnívá, že jednal sám a motivován byl islámským extremismem.

7. dubna 2017 (Švédsko)
- Nejméně dva mrtvé a mnoho zraněných si vyžádal incident, při němž v centru švédské metropole Stockholmu najel nákladní automobil do davu lidí. Švédský rozhlas informoval o třech mrtvých. Podle švédského premiéra Stefana Löfvena vše nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok.