Podle iráckých velitelů vládní jednotky získaly kontrolu již nad 40 procenty východní části Mosulu. Pohybují se pomalu jednotlivými čtvrtěmi a potýkají se přitom s odstřelovači, sebevražednými atentátníky i s výbušninami nastraženými v automobilech. Elitní irácké jednotky jsou přitom jedinou silou, která vstoupila do Mosulu z východu. Irácká armáda, policie a kurdské oddíly postupují ze severu a z jihu, šíitské milice pak ze západu.

Pomalejší postup armádních jednotek znamená, že se operace v Mosulu protáhne do zimy. Humanitární organizace již varovaly před hrozbami, se kterými se kvůli tomu budou místní obyvatelé potýkat. Jeden z mosulských obchodníků agentuře Reuters řekl, že dodávky paliva a potravin se do města nedostaly již od minulé neděle. Jídlo podle něj zdražilo a rovněž benzín je třikrát dražší. "Neteče voda, ceny potravin vzrostly a je hrozná zima. Bojíme se, že dny, které přijdou, budou ještě horší," uvedl obchodník.

Ofenziva u Mosulu je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu operaci podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Islamisté Mosul obsadili již v roce 2014.