V roce 2015, když byla migrační krize na svém vrcholu, přišlo do Německa na 890 tisíc žadatelů o azyl. O rok později klesl jejich počet na 280 tisíc. Úbytek žadatelů pokračoval i v loňském roce, kdy do Německa přicházelo v průměru kolem 15 500 běženců měsíčně.

Největší skupiny imigrantů loni tvořili Syřané (47 434), Iráčané (21 043), Afghánci (12 346), Eritrejci (9524) a Turci (7927). Mezi další četně zastoupené národnosti patřili i Íránci, Nigerijci, Somálci, Rusové a další lidé, jejichž národnost není zřejmá.

Donald Trump na jednání o daňové reformě
Soudce zablokoval Trumpovi plán deportovat migranty, co přišli do USA jako děti

Celkový počet necelých 187 tisíc žadatelů o azyl odpovídá hranici, na níž se v rozhovorech shodla i vznikající vláda konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD).

Kompromis počítá s tím, že bude i nadále omezeno slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka. Také má odpadnout přijímání tisícovky migrantů z Řecka a Itálie měsíčně.

Uprchlíci v Makedonii. Ilustrační foto.
Skutečný věk uprchlíků? Evropa začíná uvažovat o povinných testech

Celkový počet příchozích běženců by ročně neměl překročit 180 až 220 tisíc, všechny žádosti o azyl by se měly prověřovat ve zvláštních centrech. Za bezpečné země původu má být považováno Alžírsko, Tunisko a Maroko.

Kromě snížení počtu přicházejících běženců spolková republika usiluje i o to, aby ti, kteří nedostanou azyl nebo jiný typ ochrany, zemi ve větším množství opouštěli. Doposud se to ale moc nedařilo. Vloni spolková republika deportovala asi 26 tisíc neúspěšných žadatelů o azyl, což bylo o 2000 méně než v roce 2016.

V Eberbachu narazil školní autobus do budovy.
V Německu narazil školní autobus do zdi domu, 48 lidí utrpělo zranění