Nová směrnice sice platí pro všechny obyvatele největšího amerického města, za jejím zavedením však stojí zejména rasová diskriminace Afroameričanů, upozornil deník New York Times. Jako takové pak nařízení reaguje na neoprávněné postihy v některých společnostech, které své zaměstnance trestají za afroúčesy, dredy či dokonce nošení šátků.

Emanuel Macron
Protesty v Paříži provázely antisemitské urážky. Macron: Nebudeme to tolerovat

Autoři směrnice argumentují tím, že vlasy „jsou součástí rasové, kulturní či etnické identity“ každého člověka a proto by účesy neměly být postihovány tresty ze strany zaměstnavatelů.

„Neexistuje žádný důvod pro to, aby nám zakazovali nosit účesy typické pro Afroameričany. Když někdo tvrdí, že účesy černých lidí jsou neprofesionální a špatné, dopouští se rasové diskriminace,“ uvedla předsedkyně radniční komise pro lidská práva Carmelyn Malalisová.

Diskriminace kvůli nevhodným účesům 

Jak upozornil list New York Times, případy, kdy se Afroameričané v New Yorku setkali s narážkami na nevhodnost svých účesů, nejsou zdaleka výjimečné. Kvůli „vlasové diskriminaci“ odešla z práce i jednadvacetiletá Enie, která dříve pracovala v jedné z prodejen na Manhattanu.

Ilustrační fotografie.
Rijád brání aplikaci, která sleduje manželky. Je velmi rozšířená

„Odešla jsem, když mi řekli, že jsou mé vlasy příliš dlouhé. Po ostatních zaměstnankyních, které nebyly Afroameričankami, ale nikdo nechtěl, aby si nechaly ostříhat,“ popsala.  

Zavedení nařízení tak nepomůže pouze jí, ale i všem dalším zaměstnancům, kteří kvůli svým účesům přišli o práci či čelili blíže neurčeným ústrkům. Po společnostech, které ho nebudou dodržovat, může nyní newyorská radnice požadovat pokutu až ve výši 250 tisíc dolarů (asi 5,7 milionů korun).

Na federální úrovni dosud neexistuje žádný zákon, který by se zabýval diskriminací zaměstnanců kvůli „nevhodným“ účesům, upozornil list New York Times. Americký nejvyšší soud tak loni odmítl projednávat žalobu Afroameričanky ze státu Alabama, která tvrdila, že o práci přišla kvůli svým dredům.

Argumentoval tehdy tím, že americké zákony chrání Afroameričany před diskriminací založenou na „nezměnitelných faktech“, nikoli na „kulturních zvycích“.

Na katedrálu v Salisbury někdo vyvěsil ruskou vlajku
Nejapný žert v britském Salisbury. Na katedrálu někdo vyvěsil ruskou vlajku