Šéfka unijní diplomacie s odvoláním na Jaškovy advokáty uvedla, že Súdánci nedávno přestali hovořit o obvinění ze špionáže. "To může naznačovat, že se případ vyvíjí dobrým směrem," uvedla Mogheriniová v dopise českým europoslancům.

Čtěte také: Petr Jašek je skoro rok v súdánském vězení. Mohl být už venku, tvrdí Pelikán

Sdělila také, že vyslanec EU v Súdánu nedávno projednal Jaškův případ se súdánským prezidentem Umarem Bašírem. Ten mu řekl, že se jedná o složitý případ, do kterého vláda v průběhu procesu nehodlá zasahovat. Avšak podle Mogheriniové ujistil, že "po vydání rozsudku se s českými úřady najde řešení".

EU a další organizace pravidelně kritizují porušování lidských práv a násilí proti menšinám v Súdánu. Na Bašíra, který vládne Súdánu více než čtvrtstoletí, vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu již před lety zatykač pro podezření ze spáchání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Jašek byl v Súdánu zadržen loni, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady však proti Jaškovi vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž byla špionáž a další činnost proti státu. Není jasné, jak vysoký trest mu hrozí. Za Jaška se v říjnu postavil společnou rezolucí Evropský parlament a soudní stání s Čechem 5. prosince v Chartúmu přišli sledovat i zástupci zastupitelského úřadu EU.

Čtěte také: K soudu s Čechem v Súdánu přišli i zástupci ambasády EU