Letoun přistál v Rusku v neděli večer, potvrdila pro agenturu Tass Ana Kuzněcovová, tamní ochránkyně práv dětí. Podle ní jde o děti ve věku od čtyř do třinácti let pocházejících z 10 ruských regionů. Třicet dětí už bylo do Moskvy převezeno v prosinci. 

Boje v Iráku
Irák rozmetal shromáždění IS, po náletu stíhaček zemřelo 45 teroristů

Kreml v lednu oznámil, že v Iráku je celkem 123 ruských dětí ze svazků teroristů, přičemž věk většiny z nich se pohybuje do deseti let. Irácký zákon totiž umožňuje, aby zadržení mohli mít u sebe své potomky až do věku tří let. Později však musí být předány příbuzným. Zadržení teroristé či lidé podezřelí ze spolupráce s nimi stanou před iráckými soudy. 

Vdovy a děti teroristů

Kheda Saratovová, poradkyně čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, v listopadu odhadla, že se v Iráku a sousední Sýrii nachází kolem dvou tisíc vdov a dětí teroristů. Do Ruska se jich zatím vrátilo asi sto. Podle AFP pocházeli většinou z Kavkazu. 

Ruská zpravodajská služba FSB v loňském roce rovněž uvedla, že do zahraničí odešlo z Ruska téměř 4500 ruských občanů, kteří bojovali na straně teroristů. Soudy v Iráku už mezitím za příslušnost k Islámskému státu odsoudily k smrti více než 300 lidí, včetně přibližně stovky žen. Většina odsouzených pochází z Turecka nebo z bývalých republik Sovětského svazu.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Robert Palladino
USA žádají ostatní vlády: Potrestejte své občany bojující za Islámský stát

Agentura AFP napsala, že cizí příslušníci IS, kteří se chtějí vyhnout repatriaci a nemohou být souzeni v Sýrii, by mohli stanout před iráckými soudy. Podle francouzských zdrojů je nyní v rukou kurdských milicí v Sýrii asi 60 dospělých členů IS z Francie.

Boj Iráku a jeho spojeneckých sil proti Islámskému státu trval tři roky. V roce 2014 kontrolovala tato džihádistická organizace v Iráku a v Sýrii víc než 34 tisíc čtverečních kilometrů. Protiofenzíva zahrnovala téměř téměř 25 tisíc vojenských náletů letadel protiislamistické vojenské koalice pod vedením Spojených států a další nálety tisíců ruských, iráckých a syrských letadel. Kvůli Islámskému státu opustily své domovy víc než tři miliony lidí v Iráku a 6,5 milionu lidí v Sýrii, včetně 2,8 milionu dětí.

Boje v Sýrii
Američané stahují ze Sýrie vybavení. Obrněná vozidla se přesouvají do Iráku