Mnozí dnes přišli v černém oblečení a vyjadřovali nesouhlas s pomalostí policejního zásahu minulý týden. "Police a gangsteři je jedno a totéž," stálo na jednom transparentu pověšeném na mostě. "Hongkongská policie nezná zákon, ale porušuje ho," sdělil jeden z účastníků.

Dnes přišel i pětadvacetiletý Tan, jehož rodiče žádali, aby raději zůstal doma. "Když se nikdo nepostaví za ty zraněné, budou v budoucnu další. Chceme vyjádřit nesouhlas s násilím," řekl Tan. "Když se rozhodneme se navzájem podpořit, vytvoříme lepší společnost. Když zůstanou všichni doma, pak určitě zemřeme," řekl třicetiletý účastník jménem Hong.

Hongkong prožívá největší politickou krizi za uplynulá desetiletí. Začala protesty proti zákonu o vydávání trestně stíhaných osob, avšak demonstrace postupně nabírají ráz volání po větší demokracii a odstoupení správkyně Carrie Lamové.

Střety s policií

Zásahové policejní jednotky jsou rozestaveny podél trasy pochodu a také na nádraží, které bylo před týdnem dějištěm násilností a kde má dnešní pochod skončit. Nádraží bylo uzavřeno, demonstranti je obstoupili a vyzývali policisty, aby vyšli ven a vyjednávali. Někdo jim nabídl sladkosti, další zvedali plakáty s heslem "Zastavte násilí".

Původně poklidná demonstrace se ale postupně vyhrotila a vyústila ve srážky s policií. Dav podle Reuters házel na policisty lahve a kamení a z nábytku si vybudoval na ulicích barikády, policie následně proti části demonstrantů použila slzný plyn.

Obchody v této severní části Hongkongu jsou zavřené se staženými roletami, takže to mnozí přirovnávají k opatření jako před tajfunem. Na neděli je svolán protest ke styčnému úřadu čínské vlády.