Letadlo společnosti Vietnam Airlines přistálo v Hanoji dnes brzy ráno místního času "s šestnácti těly na palubě", uvedla agentura AFP. Nyní by měla těla putovat k pozůstalým rodinám v provinciích Nghe An, Ha Tinh a Quang Binh. Zbylých 23 mrtvých by mělo do Vietnamu dorazit v následujících několika dnech.

Těla 39 Vietnamců se našla 23. října v chladírenském kontejneru na kamionu zaparkovaném v průmyslové zóně města Grays poblíž Londýna. Kontejner se dostal do Anglie z belgického přístavu Zeebrugge. Nejstarší oběti bylo 44 let, nejmladším dvěma chlapcům 15 let. Mezi mrtvými bylo 31 mužů a osm žen.

Zuzana Čaputová před novináři
Veto Čaputové nevydrželo. Slováci budou měsíc a půl před volbami bez průzkumů

Podle agentury Reuters budou muset pozůstalí zaplatit repatriační poplatek ve výši 2208 liber (65.700 Kč). Vietnamské ministerstvo zahraničí v polovině listopadu uvedlo, že náklady uhradí a rodiny budou moci postupně dluh splácet.

V souvislosti s nálezem těl v Británii obvinili zatím dva muže - řidiče kamionu, 25letého Maurice Robinsona, který se v pondělí přiznal k účasti na pašování lidí, a 23letého Christophera Kennedyho. V Irsku na vydání do Británie čeká další muž, 22letý Eamonn Harrison, který podle britských úřadů řídil kamion cestou do belgického přístavu Zeebrugge. Další desítku lidí zadrželi policisté ve Vietnamu.

Ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov v Evropském parlamentu.
Ukrajinský režisér Sencov převzal ve Štrasburku Sacharovovu cenu