Bavorský premiér Horst Seehofer, jenž stojí v čele CSU, uvedl, že cílem nových dohod o migrantech je zejména zjednodušení navracení neúspěšných žadatelů o azyl zpět do Tuniska, Maroka či Alžírska a vytvoření nových center pro migranty v pohraničních oblastech země. V případě, že SPD odmítne tato opatření podpořit, bude to podle něj znamenat „konec vlády“.

Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se počátkem února dohodly na koaliční smlouvě. O jejím schválení ale rozhodne přibližně 464 registrovaných členů SPD ve vnitrostranickém referendu, které probíhá od 20. února do 2. března.  

Podle průzkumů podporují pokračování takzvané velké koalice se stranami unie CDU/CSU přibližně dvě třetiny členů SPD i většina primátorů velkých německých měst, ve kterých vládnou sociální demokrati.

Pokud SPD dojednanou koaliční smlouvu potopí, Němci nejspíš půjdou k předčasným volbám – a to poprvé ve své demokratické historii. Ve hře by však byla také možnost vzniku menšinové vlády.