Od dubna, kdy se chřipka začala šířit, byla nákaza virem H1N1 v USA zatím diagnostikována jen u několika koček a fretek. Veterináři ale nevědí, zda je to proto, že se vyšetřovalo málo zvířat, nebo jestli jsou domácí mazlíčci odolní.

Vůbec první kočkou, u níž byla nákaza virem zjištěna, byla třináctiletá mourovatá kočka z Iowy, která trpěla dýchacími potížemi. V minulých dvou měsících přibylo několik dalších nakažených koček v Iowě, Utahu a Pensylvánii. Všechny se buď uzdravily nebo jsou na nejlepší cestě k tomu, řekla Kristy Pabiloniaová z veterinárního oddělení Coloradské státní univerzity.

Prasečí chřipka je po plísňové infekci, salmonele, moru a vzteklině další onemocnění, které se šíří mezi lidmi a zvířaty, řekla ředitelka americké společnosti pro prevenci krutého zacházení se zvířaty Miranda Spindelová. „Existuje mnoho nemocí, které se mohou šířit z lidí na domácí zvířata a opačně a lidé na to zapomínají,“ sdělila. Sdružení amerických veterinářů ale tvrdí, že chřipkové viry se mezi druhy šíří jenom vzácně. Zatím nic nedokazuje, že by se člověk mohl nakazit prasečí chřipkou od nemocného domácího zvířete.

Chovatelé se ptají na prevenci

Spindelová ale říká, že lidé se o tento problém začínají zajímat a víc hlídají zdravotní stav svých zvířat. „Hodně se ptají na prevenci, aby přenosu zabránili,“ oznámila.

Lékaři mají tutéž radu pro nemocné lidi i pro majitele zvířat: "Myjte si ruce, nekýchejte na ostatní a po dobu nemoci omezte kontakt s ostatními. U zvířat se nemoc může projevit apatií, sníženou chutí k jídlu, horečkou, výtokem z nosu a očí, kýcháním, kašláním a změněným dýcháním. O tom, jak moc je nemoc pro zvířata nebezpečná, zatím odborníci mnoho nevědí, protože bylo diagnostikováno příliš málo případů.

Patrice deAvilová pracuje v portlandské nemocnici a myslí si, že jsou její čtyři kočky, které si vzala z útulku, prasečí chřipkou ohroženy víc než ona. Bojí se, aby jim nemoc nepřinesla z nemocnice, takže si po příchodu vždy pečlivě umyje ruce, zuje boty a snaží se omezit jakékoli nebezpečí přenosu.

Nakažené fretky

Zatím žádný případ prasečí chřipky není hlášen u psů nebo ptáků, ale v Nebrasce a Oregonu byl virus zjištěn u pěti fretek a jedna z nich uhynula. Několik případů nakažení virem bylo zjištěno také mezi krůtami a prasaty, která se zřejmě nakazila od ošetřovatelů. Nakažený je také gepard v kalifornské zoo a v jeho případě není jasné, zda se na něj nemoc přenesla od zaměstnance zahrady nebo od návštěvníka.

Pro majitele domácích zvířat platí, že mají hlídat očkovací kalendář, dávat zvířatům kvalitní potravu, udržovat místa kolem misek čistá a chodit s těmi nemocnými k veterináři včas. Spindelová říká, že je zbytečné propadat panice. „Zatím se zdá, že šíření viru končí u koček a že se od nich dál nepředává. V USA jsme zatím nenašli virus prasečí chřipky u jediného psa,“ prohlásila. Doktor Michael Greger z Washingtonu také nabádá, aby se lidé nepokoušeli zvířata léčit lidskými léky, protože je nebezpečné pro zvířata i pro chřipku.