V Brazílii byl tento osamělý a záhadný muž známý pouze jako Índio do Buraco neboli „domorodý muž z díry“. Svou přezdívku si vysloužil, protože se ukrýval v jámách, které vyhloubil v zemi. O jeho osobě toho úředníci příliš nevěděli.

Amazonský deštný prales
Neuvěřitelný příběh. Dva malí bratři přežili v pralese měsíc, našli je náhodou

Muž byl pevně odhodlaný zůstat nezávislý. To pomohlo vytvořit kolem něj mýty, jež upoutaly pozornost aktivistů a médií po celém světě. „Nikomu nedůvěřoval, protože měl mnoho traumatizujících zkušeností s nedomorodými lidmi,“ řekl pro The Guardian vysloužilý průzkumník brazilské národní nadace pro domorodé obyvatelstvo Funai Marcelo dos Santos.

Zdroj: Youtube

Jeho kmen byl po celá desetiletí napadán kvůli půdě a všichni jeho přátelé a rodina zabíjeni. Domorodec se proto rozhodl odolávat všem pokusům o kontakt tím, že kladl pasti a střílel šípy po přibližujících se cizincích. „Po krutých masakrech bylo odmítnutí kontaktu s jinými lidmi jeho nejlepší šancí na přežití,“ vysvětlila pracovnice celosvětového hnutí za přežití kmenových národů Survival International Sarah Shenkerová. „Byl posledním členem, a tak je to další kmen, který vyhynul,“ konstatovala.

Nadace Funai záhadného muže po celou dobu sledovala. Při posledním průzkumu se našlo v houpací síti jeho rozkládající se tělo. Jelikož měl kolem sebe položené pestrobarevné peří, organizace se domnívá, že domorodec se na smrt připravoval. Odhadem mu bylo šedesát let.

Špatné zkušenosti s lidmi

Aktivisté si muže poprvé všimli v polovině devadesátých let dvacátého století, když nalezli malé pozemky obdělávané půdy zničené rančery a zbytky obydlí, které podle nich smetly traktory. Objevili také velké, ručně hloubené jámy.

Po tomto objevu úředníci ohradili oblast, kde by domorodec mohl nerušeně žít. V roce 1997 pak byla oficiálně vytvořena rezervace Tanaru.

Zdroj: Youtube

Marcelo dos Santos pro The Guardian uvedl, že on a další členové Funai nechávali občas na místě strategicky rozmístěné dary, jako nářadí, semena a potraviny. Muž z díry je ale vždy odmítl. A nebylo na tom nejspíš nic divného. Úředníci se totiž domnívají, že někdy v osmdesátých letech dvacátého století nelegální rančeři po zanechání prvních darů v podobě cukru dali domorodcům jed na krysy, který zabil všechny ostatní členy kmene. Touto drastickou metodou chtěli získat jejich území, které se nachází v oblasti s cennými přírodními zdroji.

Útoky rančerů, těžařů a dřevorobců na domorodce přitom přetrvávají dodnes, zejména podél brazilských hranic s Bolívií.

Jediný přeživší masakru domorodého kmene z roku 1995Jediný přeživší masakru domorodého kmene z roku 1995Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Mnoho neznámých kmenů

Když se Observatoř pro lidská práva izolovaných a nedávno kontaktovaných domorodých národů (OPI) dozvěděla o úmrtí muže z díry, vyzvala k zachování rezervace a zahájení archeologické a antropologické studie. Chce tím objasnit původ a způsob života domorodce.

Zdroj: Youtube

„Netušíme, ke kterému etniku patřil. Ani jakou měl motivaci pro kopání děr,“ napsala OPI. „Neřekl ani jediné slovo, které by umožnilo jeho identifikaci s nějakým známým domorodým jazykem,“ uvedli zástupci observatoře.

Odhaduje se, že v amazonském pralese zbývá 235 až 300 domorodých kmenů. Z toho hluboko v džungli žije nejméně třicet skupin, o jejichž počtu, jazyce a kultuře se neví téměř nic.

Ohrožený domorodý život

Od nástupu krajně pravicového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara prudce vzrostl počet kmenů, jejichž území je ohroženo. Podle skupiny pro ochranu práv Cimi se zvýšil počet zaznamenaných nájezdů na půdu původních obyvatel ze 109 v roce 2018 na loňských 305.

Archeologové našli šest oblastí v srdci starověké kultury Casarabe, která se vyvíjela mezi lety 500 a 1400 na území dnešní severní Bolívie
Důkaz dávného osídlení. V bolivijské džungli se našly ruiny 26 zapomenutých osad

Podle listu The Guardian Bolsonaro původním obyvatelstvem dlouhodobě pohrdá. Jednou prohlásil, že Brazílie udělala chybu, když nedecimovala domorodce jako americká kavalerie. Před nástupem do prezidentského úřadu slíbil, že původním obyvatelům nedá už ani centimetr čtvereční půdy, a tento slib dodržel.