Bidenův předchůdce v prezidentském úřadu ve své první reakci v pondělí uvedl, že mu Navalného smrt pomohla uvědomit si, že USA jsou „selhávající země“. Nepřímo také přirovnal Navalného perzekuci k soudním řízením, které jsou ve Spojených státech vedeny proti jeho osobě.

V úterý se k události z minulého pátku vyjádřil znovu, tentokrát na dotaz moderátorky stanice Fox News. Navalného označil za odvážného muže, který se neměl vracet do své vlasti, k přímé kritice Putina však Trump opět nesáhl. „Proč Trump vždycky obviňuje Ameriku? Za Navalného smrt je odpovědný Putin. Proč to Trump nemůže prostě říct?“ uvedl Biden podle agentury Reuters.

Ruský opozičník Alexej Navalnyj na televizní obrazovce v soudní síni
Navalnyj zemřel v ruském vězení: Co už se ví, reakce na smrt, jak viděl Putina

Biden již v pátek označil Navalného smrt za důkaz Putinovy brutality, jako viníka vidí šéfa Kremlu i Trumpova konkurentka v boji o republikánskou prezidentskou nominaci Nikki Haleyová či další pravicoví američtí politici.

Trumpovy obdivné výroky 

Trump se už od své úspěšné kampaně v roce 2016 kritice ruského vůdce vyhýbá a naopak se o něm několikrát vyjádřil obdivně. V roce 2018 jej po setkání označil za „velmi, velmi silného“, zatímco zpochybňoval závěr amerických tajných služeb, že se Rusko pokusilo ovlivnit předchozí prezidentské volby. Těsně před ruskou invazí na Ukrajinu zase Putinovo počínání označil za „geniální“.