Rozhodnutí nejvyššího soudu v Coloradu činí z Trumpa prvního prezidentského kandidáta v historii Spojených států, který je považován za nezpůsobilého ucházet se o Bílý dům podle zřídka používaného ustanovení americké ústavy, které zakazuje zastávat úřad činitelům, kteří se zapojili do „povstání nebo vzpoury“, napsal Reuters. Soudci rozhodli v Trumpův neprospěch poměrem čtyři ku třem. Podobné snahy vyřadit Trumpa z kandidátky neuspěly v Michiganu, Minnesotě a New Hampshiru, píše BBC.

„K těmto závěrům nedocházíme lehkovážně. Jsme si vědomi rozsahu a závažnosti otázek, které jsou před námi,“ uvedli soudci ve zdůvodnění s tím, že mají povinnost dodržovat zákon a nenechávat se ovlivnit veřejným míněním.

Donald Trump nedávno zveřejnil fotku ze svého zatčení:

Donald Trump se vydal úřadům a zveřejnil fotku ze zatčení
Vězeň číslo P01135809. Trump se vydal úřadům a zveřejnil fotku ze zatčení

Rozhodnutí se vztahuje pouze na nacházející republikánské primárky ve státě, ale verdikt by mohl ovlivnit i Trumpův status pro prezidentské volby v listopadu 2024. Verdikt se nevztahuje na státy mimo Colorado, poznamenala stanice BBC a upozornila, že podobné pokusy odstranit Trumpa z primárek v několika dalších státech neuspěly.

Coloradský nejvyšší soud dále uvedl, že odkládá účinnost svého rozhodnutí nejméně do 4. ledna 2024, aby umožnil odvolání.

Verdikt se opírá o 14. dodatek americké ústavy, který zakazuje zastávání „jakékoli funkce, civilní nebo vojenské“ komukoli, kdo dříve odpřisáhl věrnost ústavě a následně se dopustil „povstání nebo vzpoury proti témuž, nebo poskytl pomoc a útěchu nepřátelům“ ústavy.

Uplatňování této normy je poměrně neprobádanou otázkou a do věci se podle médií zřejmě vloží nejvyšší soud USA.

Trump se hodlá odvolat 

Podle autorů žalob lze za podporování vzpoury považovat Trumpovo jednání ve dnech a týdnech před 6. lednem 2021, kdy dav jeho příznivců narušil schvalování výsledků prezidentských voleb v Kongresu. Trump předtím odmítl uznat svou porážku a místo toho stoupence burcoval výmysly o rozsáhlých podvodech při hlasování. Pokračoval v tom i na mítinku u Bílého domu bezprostředně před útokem na Kapitol.

„Nejvyšší soud Colorada dnes večer vydal zcela chybné rozhodnutí a my rychle podáme odvolání k nejvyššímu soudu Spojených států a souběžnou žádost o pozastavení tohoto hluboce nedemokratického rozhodnutí,“ uvedl mluvčí Trumpova štábu Steven Cheung. V americkém nejvyšším soudu mají většinu konzervativní soudci, z nichž některé jmenoval během svého působení v Bílém domě Trump, podotkl Reuters.

Boj o Bílý dům pomalu nabývá zřetelnějších obrysů:

Guvernér Floridy Ron DeSantis oznámil kandidaturu na prezidenta Spojených států
Svatoušek DeSantis je pro liberály zlým snem. Může ale odstranit Trumpa

Verdikt coloradského nejvyššího soudu zvrátil dřívější rozhodnutí tamního soudu nižší instance, který sice také shledal, že se Trump „zapojil do vzpoury“ podněcováním svých příznivců k násilí, ale nediskvalifikoval ho z primárek. Žalobu podala skupina Citizens for Responsibility and Ethics in Washington (CREW) jménem voličů v Coloradu.

Primárky Republikánské strany určí jejího kandidáta pro prezidentské volby v listopadu 2024. Trump, který vedl USA mezi lety 2017 a 2021, chce příští rok na podzim usilovat o znovuzvolení a je aktuálně favoritem na zisk nominace republikánů.

Samotné Colorado americké volební prognózy považují za jasně demokratické, což znamená, že současný demokratický prezident Joe Biden pravděpodobně tento stát během hlasování ovládne bez ohledu na Trumpův osud v něm.