Donald Trump přichází podle agentury AP na summit s jasným cílem posílit své osobní vztahy s Putinem, což považuje za zásadní pro zlepšení vztahů mezi Washingtonem a Moskvou. Ty jsou v současnosti nejhorší od konce studené války.

Finsko má dlouhou tradici v hoštění americko-sovětských a americko-ruských vrcholných setkání kvůli své geografické poloze a neutralitě.

V Helsinkách panují už od soboty přísná bezpečnostní opatření zahrnující kontrolu na hranicích. Bez povšimnutí nezůstávají ani lodě, které připlouvají do helsinského přístavu. Právě helsinský přístav patří mezi nejpopulárnější místa. Na tamní trh chodí prý nakupovat i sám finský prezident.

Nyní je však velká část uzavřená a v pondělí se musí odstěhovat i zbytek prodejců. Turistům bezpečnostní složky také doporučují, aby se v pondělí centru vyhnuli. 

Proti Trumpovi a jeho migrační a mezinárodní politice se už v neděli odpoledne v centru Helsinek uskutečnil protestní pochod nazvaný Helsinki Calling (Helsinky volají), kterého se podle odhadů zúčastnilo přibližně 1500 lidí. Trumpa také vítaly transparenty "Pane prezidente, vítejte v zemi svobodného tisku." Finská policie pak očekává proti summitu nejméně deset demonstrací.

Naopak nacionalistická strana Praví Finové v neděli uspořádala akci nazvanou „Vítej Trumpe“, jehož účastníci americkému prezidentovi vyjádřili svou podporu.