Výbor se při svém posledním veřejném slyšení v letní sérii snažil co nejvíce přiblížit chování tehdejšího prezidenta během 187minutového úseku 6. ledna 2021. Takový čas uplynul od projevu na shromáždění u Bílého domu, v němž Trump vyzval své příznivce k pochodu k nedalekému Kapitolu, do zveřejnění videa, ve kterém prezident svým stoupencům řekl, aby místo opustili. Násilnosti přitom začínaly už v době, kdy Trump zakončoval svůj proslov opakující nepodložený příběh o „ukradeném“ vítězství v předešlých prezidentských volbách

„Prezident Trump seděl u svého jídelního stolu a sledoval útok v televizi, zatímco jeho nejvýše postavení zaměstnanci, nejbližší poradci a rodinní příslušníci ho prosili, aby udělal to, co se očekává od každého amerického prezidenta,“ uvedla členka výboru za Demokratickou stranu Elaine Luriaová, která provázela nejnovější sérií svědectví.

Zahrnovala například vyjádření policisty přiděleného 6. ledna do prezidentské kolony, které naznačuje, že i po návratu z mítinku s voliči do Bílého domu Trump pomýšlel na cestu ke Kapitolu. Bývalý právník Bílého domu Pat Cipollone uvedl, že prezident nekontaktoval během nepokojů ani ministra obrany, ani ministra spravedlnosti nebo ministra pro vnitřní bezpečnost. Další dva někdejší pracovníci prezidentské kanceláře vypověděli, že si nevybavují žádný pokus Trumpa zmobilizovat posily pro policisty v sídle Kongresu.

Zanedbal Trump své povinnosti? 

„Dav plnil záměr prezidenta Trumpa, takže samozřejmě nezasáhl,“ řekl kongresman Adam Kinzinger, což je jeden ze dvou zástupců Republikánské strany ve sněmovním výboru. Tehdejší Trumpovo chování označil za „naprosté zanedbání jeho povinností vůči naší zemi“.

Podle Cipolloneho se lidé v Bílém domě ihned po vypuknutí násilností snažili Trumpa přimět k jejich odsouzení. Prezident místo toho několik minut po vniknutí prvních výtržníků do budovy Kongresu prostřednictvím twitteru zaútočil na svého viceprezidenta Mikea Pence, který odmítl zasahovat do potvrzování výsledků voleb naplánovaného na stejný den.

Bývalá pracovnice tiskového odboru Bílého domu Sarah Matthewsová daný tweet označila za "zelenou" pro dav na Kapitolu a "přilévání oleje do ohně". "Oni (Trumpovi stoupenci) si skutečně berou k srdci každé slovo, co řekne, každý tweet," popsala svoji zkušenost. Také vypověděla, že Trump měl možnost "skoro okamžitě" promluvit k národu skrze kameru v tiskovém sále, kdyby tak chtěl učinit.

I den po útoku na Kapitol nechtěl Trump veřejně uznat, že volby skončily a že je prohrál, ukazuje dosud nezveřejněná videonahrávka publikovaná při kongresovém slyšení. "Nechci říct, že volby skončily," uvádí bývalý prezident na záznamu, který byl pořízen, když si 7. ledna 2021 nacvičoval projev připravený pracovníky Bílého domu v naději na uklidnění situace.

„Chci jen říct, že Kongres potvrdil výsledky, aniž bych řekl, že volby skončily," dodal na nahrávce Trump. Mimo kameru je pak slyšet, jak jeho nejstarší dcera Ivanka pomáhá text projevu opravovat. Ve verzi, která byla v té době vysílána, Trump řekl pouze: "Nyní Kongres potvrdil výsledky. Nová administrativa bude inaugurována 20. ledna.“

Nejnovější jednání devítičlenného vyšetřovacího výboru, které se ve Washingtonu konalo v hlavním vysílacím čase, bylo osmým slyšením během šesti týdnů. Kongresmani divákům prezentovali výsledky svého ročního vyšetřování a snažili se násilnosti v sídle Kongresu vykreslit jako vyvrcholení povolební kampaně poraženého prezidenta s cílem udržet se u moci. Svědecké výpovědi ukázaly, jak Trump trval na svém příběhu o zmanipulovaných volbách navzdory opakovaným apelům svých spolupracovníků, jak vyvíjel nátlak na státní i federální činitele a jak nakonec poslal své příznivce ke Kapitolu, ačkoli byl informován, že někteří z nich jsou ozbrojení.

Trump: Tolik lží a zkreslování 

Na nová svědectví Trump reagoval sérií příspěvků na své sociální síti Truth Social, v níž útočí na kongresmany i svědky a obviňuje vyšetřovací výbor z manipulací. „Tolik lží a zkreslování v podání zkorumpovaného a vysoce stranického… výboru,“ uvedl, aniž by upřesnil konkrétní výhrady k výpovědím svých bývalých spolupracovníků.

Sněmovní výbor původně další veřejná slyšení po nynější dokončené sérii neplánoval, nyní ovšem ohlásil pokračování. „Máme mnoho dalších důkazů ke sdílení s americkým lidem a další je třeba shromažďovat. Náš výbor se tak bude v srpnu věnovat nově přicházejícím informacím na vícero frontách, načež svolá dodatečná slyšení v září,“ uvedla republikánská členka výboru Liz Cheneyová.

Útok na Kapitol si vyžádal několik mrtvých. Z účasti na nepokojích bylo obviněno více než 850 lidí, z nichž více než 325 se dosud přiznalo k vině. Zda bude obviněn i Trump, zůstává nejasné. Rozhodnutí je v rukách ministerstva spravedlnosti, které věc vyšetřuje souběžně s kongresovým výborem. Vývoj staví ministra Merricka Garlanda do mimořádně složité pozice, mimo jiné proto, že Trump zůstává lídrem Republikánské strany a zjevně zvažuje novou kandidaturu na prezidenta.