„Dlouhodobý precedent a praxe říkají, že dělba moci brání Kongresu nutit prezidenta k výpovědi,“ uvedl Trumpův právní zástupce David A. Warrington. Dodal, že Trump se tuto záležitost snažil s výborem řešit. Výbor se však podle něj dál držel „polické cesty“, takže Trump musel do tohoto sporu mezi výkonnou a zákonodárnou mocí zapojit moc soudní.

Bývalý americký prezident Donald Trump
Nová svědectví: Trump nedbal proseb, aby vyzval k ukončení násilí u Kapitolu

Výbor minulý měsíc v předvolání uvedl, že shromáždil dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že Trump osobně organizoval a dohlížel na snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020 a zabránit pokojnému předání moci. „Uvědomujeme si, že předvolání bývalého prezidenta je významný a historický krok,“ napsali v dopise Trumpovi demokratický předseda výboru Bennie Thompson a republikánská místopředsedkyně Liz Cheneyová s tím, že to „neberou na lehkou váhu“.

Žádost o poskytnutí dokumentů 

Předvolání kromě výpovědi požaduje poskytnutí řady dokumentů, včetně záznamů týkajících se osobní komunikace mezi Trumpem a zákonodárci i extremistickými skupinami. Žaloba uvádí, že bývalí prezidenti sice v minulosti v reakci na kongresové obsílky souhlasili s výpovědí či předáním dokumentů, ale „žádný prezident ani bývalý prezident k tomu nikdy nebyl přinucen“.