Deník The New York Times (NYT) to označil za drtivou porážku pro Trumpa, která by mohla vymazat jeho finanční rezervy. Zároveň rozhodnutí vznáší otázky ohledně toho, kdo v nejbližší době rodinnou firmu Trump Organization povede, neboť se týká také exprezidentových dospělých synů, kteří v ní dosud zastávali vysoké pozice.

Verdikt je naopak významným vítězstvím newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové, která po letech vyšetřování Trumpových financí v roce 2022 vznesla žalobu, v níž připisovala exprezidentovi a jeho spolupracovníkům systematické podvody s finančními záznamy. Trump po celou dobu věc vykresloval jako politicky motivovanou kauzu s odkazem na skutečnost, že Jamesová zastupuje Demokratickou stranu.

Donald Trump koncem minulého týdne řekl, že pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, USA by jim pod jeho vedením nepomohly:

Americký exprezident Donald Trump
Nepřispíváte na obranu? Nechal bych vás Rusku napospas, řekl Trump o zemích NATO

Soudce Engoron nicméně už před začátkem hlavní části procesu uznal hlavní tvrzení prokuratury, tedy že firma Trump Organization roky vytvářela nepravdivá majetková přiznání ve snaze zajistit si lepší podmínky pro půjčky nebo pojištění. Verdikt oznámený po několikatýdenním procesu, který skončil minulý měsíc, pak prakticky odpovídá návrhu prokuratury, která požadovala pokutu ve výši 370 milionů dolarů.

Naprostý nedostatek lítosti

„Jejich naprostý nedostatek lítosti a výčitek hraničí s patologičnem,“ uvedl Engoron ve zdůvodnění vysoké pokuty. „Jsou obviněni pouze z toho, že zveličili hodnotu svého majetku, aby vydělali víc peněz. Záznamy to znovu a znovu prokazují. Je to všední hřích, nikoli smrtelný hřích… Přesto jsou žalovaní neschopni přiznat vlastní chybu,“ napsal.

„Tento verdikt je zjevnou nespravedlností… Je to vyvrcholení víceletého, politicky motivovaného honu na čarodějnice,“ reagovala Trumpova právnička Alina Habbaová. Exprezidentův tým už před oznámením trestu avizoval, že se odvolá.

Lidé přišli do ulic ruských měst uctít opozičního politika Alexeje Navalného, který za záhadných okolností zemřel v ruské věznici:

Lidé vytvořili po smrti Alexeje Navalného pietní místo v ruském Petrohradě.
Smrt Navalného: Rusové přinášejí květiny k pomníkům, policie zatkla desítky lidí

Kromě Trumpa, který chce v listopadu bojovat o znovuzvolení do Bílého domu, byly žalováni také jeho synové a vysoce postavení činitelé Trump Organization Donald mladší a Eric, jakož i další společnosti nesoucí rodinné jméno. Celkově uložené pokuty dosahují asi 364 milionů dolarů, píše agentura AP, z toho přibližně 355 milionů se týká exprezidenta a jeho firem.

Zákaz vést firmu či zastávat vysoké podnikatelské posty dostali také jeho dospělí synové, a to na dva roky. Oba také mají zaplatit po čtyřech milionech dolarů. Soudce nicméně nenařídil rozpuštění Trumpových firem, informuje AP.

Bankrot Trumpovi nehrozí

Podle deníku NYT verdikt nedovede Trumpovo podnikání k bankrotu, protože většina jeho jmění je spojená s nemovitostmi. Nyní ovšem bude muset do 30 dnů buď předat požadovanou částku soudu, nebo si vyjednat zajištěný dluhopis, píše list.

Verdikt přišel necelý měsíc poté, co porota v jiném občanskoprávním řízení nařídila Trumpovi vyplatit přes 80 milionů dolarů novinářce Jean Carrollové za pomluvu související se sexuálním napadením ženy. Trump kromě toho čelí čtyřem obžalobám, z nichž by se první mohla dostat před porotce na konci příštího měsíce.