Novinářům prezident Spojených států sdělil, že pokud Íránci obnoví svůj jaderný program, „ocitnou ve větších potížích než kdykoliv předtím”.

Potvrdily se tak obavy hlavy Francie, že až bude Trump za tři týdny rozhodovat, zda USA obnoví ekonomické sankce vůči Íránu, vyjádří se proti smyslu dohody, jíž se právě tyto sankce ruší.

Další účastníci dohody, jimiž jsou kromě Íránu, Ruska a Číny právě Francie, Německo a Velká Británie, trvají na tom, aby smlouva zůstala zachována. Pokud by z americké strany došlo k jejímu vypovězení, představovalo by to nejvážnější krizi mezinárodních vztahů od války v Iráku v roce 2003.

Emmanuel Macron je prvním státníkem, který ve Washingtonu za dobu Trumpova úřadování vykonal oficiální návštěvu. Jeho americký hostitel navzdory odlišným názorům na palčivá témata neopomněl zdůraznit, že vztahy USA a Francií jsou i nadále excelentní.

„Nádherné přátelství, které jsme rozvinuli během posledního roku, je důkazem historického přátelství mezi našimi dvěma národy,” řekl Donald Trump v úterý na tiskové konferenci v Bílém domě.

Smířlivě hovořil o vzájemné spolupráci i Macron, který mimo jiné prohlásil: „Společně můžeme dosáhnout nové formy prosperity pro všechny, což znamená inovace, volný a spravedlivý obchod a ochranu střední třídy.“ 

Donald Trump jako jediný prezident v moderních amerických dějinách za celý úvodní rok v úřadě neuspořádal žádnou státní večeři. Teprve nyní připravil pro svého francouzského hosta opulentní hostinu, na kterou pozval přibližně 150 hostů.

Slavnostní menu tvoří jehněčí a rýže jambalaya v neworleánském stylu. Jednání, jež velkolepé recepci předcházelo, se týkalo klíčových globálních otázek, jako je terorismus, situaci v Sýrii či vývoj dění na Korejském poloostrově.

Emmanuel Macron s manželkou Brigitte dorazil do Států už v pondělí. Ihned po příletu se krátce zastavil v Bílém domě, kde ho lídr USA pozdravil pověstným stiskem ruky.

Poté prezidenti zasadili na jižním trávníku dub pocházející z lesa poblíž francouzského Belleau – dějiště jedné z velkých bitev první světové války, ve které padly tisíce amerických vojáků.

Vzápětí nato nasedli Trump a Macron do prezidentské helikoptéry Marine One a odletěli na soukromou večeři do Mount Vernon ve státě Virginie, někdejšího sídla George Washingtona, které leží na břehu řeky Potomac. Jako hlavní chod se podával platýs s chřestem.

Ve středu čeká Emmanuela Macrona ve Washingtonu projev před oběma komorami amerického Kongresu.