Aktuální setkání politických lídrů je už páté za minulý rok. „Pro mne je Izrael velice důležitý,“ sdělil zástupcím médií prezident USA Donald Trump. „Mimořádná země, mimořádný národ,“ dodal.

K otevření ambasády by mělo dojít v květnu, kdy Izrael oslaví 70. výročí svého vzniku. Trump zároveň prozradil, že přípravy na přesun do nového sídla probíhají velmi rychle a s rozumným rozpočtem.

Velvyslanectví bude prozatím v budově současného amerického konzulátu v Jeruzalémě. Definitivní prostor se teprve hledá.

Benjamin Netanjahu a jeho manželka Sara jsou ve Spojených státech už od neděle. V pondělí je Trump s chotí Melanií přivítal před Bílým domem. Po jednání v Oválné pracovně Bílého domu následoval pracovní oběd.

Premiérova návštěva potrvá pět dní. V úterý Netanjahu vystoupí na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti, který je hlavní proizraelskou lobbistickou skupinou v USA.

Za nejžhavější téma zatím poslední schůzky vůdců Izraele a USA je považován Írán, který Netanjahu označil za největší bezpečnostní problém Blízkého východu.