Šestasedmdesátiletý politik, který se bude příští rok opět ucházet o zvolení prezidentem, také znovu zaútočil na newyorského prokurátora Alvina Bragga, který má jeho případ na starosti. Obvinil ho z „masivního zasahování do voleb“ a z toho, že ho chtěl „dostat za každou cenu“ ještě předtím, než o něm a o případu cokoliv věděl, na což stovky Trumpových příznivců v jeho floridském sídle Mar-a-Lago reagovaly bučením.

Zábrany miliardář neměl ani ve vyjádřeních týkajících se soudce Juana Merchana, přestože ten ho v úterý napomenul kvůli jeho expresivním slovům na adresu účastníků procesu. „Mám Trumpa nenávidícího soudce, který má Trumpa nenávidící manželku,“ uvedl projevu, který trval necelých 30 minut, což je, jak poznamenávají novináři, na jeho poměry pozoruhodně krátká doba.

Bývalý prezident Donald Trump hovoří na předvolebním shromáždění na letišti Waco Regional Airport, 25. března 2023
Hon na čarodějnice. Trump zahájil prezidentskou kampaň kritikou a konspiracemi

Na začátku vystoupení shromáždění příznivci, včetně několika členů rodiny, 45. amerického prezidenta přivítali hlasitým potleskem a skandováním USA, USA. Trump k nim hovořil před dvojící amerických vlajek a stylem, jako by byl na některém ze svých předvolebních mítinků. Tradičně také zopakoval řadu nepravdivých tvrzení, například o milionech neplatných hlasů ve volbách v roce 2020, v nich podlehl Joeu Bidenovi.

I z tohoto důvodu například televize NBC News přenos po několika minutách přerušila, když upozornila na „Trumpovy lži“. Zároveň uvedla, že pokud se v projevu vrátí k obžalobě, bude v přenosu pokračovat. Některé další americké televize vystoupení exprezidenta vůbec nevysílaly.

„Lidé, kteří si zapnuli televizi v očekávaní, že Trump bude mluvit o obžalobě, mohou být překvapeni, že newyorskému případu věnoval jen velmi málo času. Místo toho recituje své obvyklé stížnosti na jiné případy, kterým čelí,“ shrnul jeden z novinářů listu The New York Times.

Úplatek za mlčení? 

Trump se podle vyšetřovatelů snažil nezákonně ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 tím, že zajistil výplatu tří osob výměnou za to, že budou mlčet o skutečnostech, které by mohly poškodit jeho kandidaturu. Konkrétně jde o 34 případů falšování obchodních záznamů, které se těchto plateb týkají. Peníze šly pornoherečce Stormy Daniels a modelce Karen McDougalové, které tvrdí, že s Trumpem měly poměr, a vrátnému z jeho mrakodrapu Trump Tower, který tvrdil, že Trump má nemanželské dítě.

Bývalý americký prezident Donald Trump (na snímku z 8. listopadu 2022)
V úterý mě možná zatknou, napsal Trump. Své stoupence vyzval k protestům

U soudu strávil asi dvě hodiny. Nejdříve se vydal do rukou newyorských úřadů a absolvoval proceduru spojenou se zatčením, včetně odebrání otisků prstů. Následně předstoupil před soudce Juana Merchana, kterého v posledních dnech napadá jako zaujatého. Během návštěvy soudu exprezident nehovořil s médii, při krátkém soudním jednání bylo pouze pořízeno několik fotografií.

Falšování podnikatelských záznamů je podle amerických médií běžně klasifikováno jako přestupek, může však přejít do roviny trestného činu, když se podaří prokázat, že jeho účelem bylo zakrytí jiného zločinu. Prokuratura obvinění spojuje s porušením newyorských volebních pravidel a federálních pravidel o financování volební kampaně. Řada komentátorů v uplynulých dnech uváděla, že před sebou rozhodně nemá jednoduchý úkol a že případ má řadu slabin.

Policie stojí před vchodem do sídla Mar-a-Lago bývalého prezidenta Donalda Trumpa v Palm Beach na Floridě 9. srpna 2022
Trumpovu rezidenci prohledala FBI. Vloupali se i do trezoru, tvrdí exprezident

Zpravodajská společnost BBC poznamenala, že s obviněními označovanými v americké terminologii jako „felony“, kterým bývalá hlava státu čelí, se pojí tresty odnětí svobody na rok a více. Pro Trumpa by v případě odsouzení pravděpodobně bylo polehčující okolností, že dosud nebyl nikdy trestán.

Soud bude pokračovat v prosinci

Jelikož obviněný odmítl vinu i u soudu, řízení nyní přejde do fáze, kdy se obhajoba bude moci podrobně seznámit nejen s obviněními, ale i s důkazním materiálem. Očekává se, že Trumpův tým pak bude proces různými cestami natahovat a mimo jiné požádá o zamítnutí obžaloby bez hlavního líčení. To by případně následovalo až za řadu měsíců.

Soudce Merchan dnes naplánoval další jednání na 4. prosince a naznačil, že hlavní líčení by mohlo začít v lednu. V této fázi nevydal nařízení omezující veřejná vyjádření zúčastněných ohledně soudního procesu, varoval však Trumpa před prohlášeními, která by mohla zvýšit riziko nepokojů. Také podle agentury AP obviněnému řekl, že může být ze soudní síně vykázán, bude-li svým chováním proces narušovat.