Trump, který před příjezdem k soudu o dnešním dni napsal, že patří k „nejsmutnějším“ v dějinách USA, v soudní síni podle NYT usedl se založenýma rukama. Zasedání se konalo bez přítomnosti televizních kamer.

Trump musel k soudu také v dubnu. V New Yorku si tehdy vyslechl obvinění související s platbou za mlčenlivost údajné milence před volbami roku 2016. Nyní je Trump prvním bývalým prezidentem USA, který čelí federálnímu obvinění.

Donald Trump
Trump se dopustil sexuálního zneužití, rozhodl soud. Novinářce přiznal odškodné

Prokurátoři podle CNN soudu sdělili, že u Trumpa neshledávají riziko útěku. Bývalý prezident usiluje o znovuzvolení v prezidentských volbách, které se uskuteční na podzim 2024. Trumpovi bylo dovoleno budovu soudu opustit bez podmínek, nebylo mu omezeno právo cestovat a nebyla po něm požadována peněžitá kauce. Soudce Jonathan Goodman nicméně rozhodl, že exprezident nesmí komunikovat s potenciálními svědky v tomto případu.

Podle právních expertů by zahájení soudní procesu mohlo nastat až za rok, píše agentura Reuters.

Po opuštění budovy soudu se Trump setkal se svými stoupenci ve známé floridské kubánské restauraci. Majiteli podniku vzkázal: „Jídlo pro všechny“. Dav následně začal exprezidentovi zpívat na oslavu jeho středečních 77. narozenin.

Tisíce vládních dokumentů 

Federální prokurátoři vznesli obžalobu o 37 bodech v návaznosti na vyšetřování okolností, za kterých Trump po odchodu z funkce přechovával ve svém floridském sídle tisíce vládních dokumentů včetně těch podléhajících utajení. Jedná se o vůbec první federální obvinění exprezidenta USA.

Podle obžaloby v krabicích v Trumpově kanceláři, koupelně, skladu nebo v sále byly některé z nejcitlivějších amerických vojenských tajemství, včetně informací o americkém jaderném programu, vojenských operacích a kapacitách jiných států, včetně jejich jaderných programů, a o amerických plánech akce v případě napadení země.

Příznivci Donalda Trumpa se snaží dostat do Kapitolu
Připravoval útok na Kapitol. Šéf extremistů si odsedí 18 let, rozhodl soud

Fotografie z vyšetřování ukazují stohy krabic ukrytých v tanečním sále a ve sprše. Obžaloba také zahrnuje obvinění z maření spravedlnosti, což souvisí s Trumpovou snahou ponechat si dokumenty i přes pokusy úřadů získat je zpět. Podle právních expertů by Trumpovi v případě odsouzení v této kauze hrozilo dlouhé odnětí svobody.

K násilnostem nedošlo

Trumpovi příznivci u budovy soudu skandovali „Miami za Trumpa“ a „Hispánci za Trumpa“. Starosta města Francis Suarez řekl, že nedošlo k žádným bezpečnostním incidentům.

Úřady se připravovaly na davy až 50 tisíc lidí a možné násilnosti s ohledem na vpád Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Velkou část davu čekajícího u soudu nicméně podobně jako v dubnu v New Yorku tvořili novináři.