Oficiální cesta současného prezidenta USA Donalda Trumpa do Číny má silný politický podtext. Od svého čínského protějšku, prezidenta Si Ťin-pchinga, si slibuje vyjasnění vzájemných postojů ohledně hrozby ze strany Korejské lidově demokratické republiky. Dvoudenní návštěva je součástí cesty po pěti asijských zemích, kterou americký prezident zahájil v neděli pátého listopadu v Japonsku.

Trump už několikrát prohlásil, že Čína – hlavní obchodní partner Pchjongjangu – musí účinněji izolovat severokorejský režim. V úterním projevu před poslanci Jižní Koreje, odkud do Číny přicestoval, promluvil jasnou řečí: „Nikdy nedovolíme, aby KLDR ohrožovala americká města. Nedáme se zastrašit." Tamtéž použil emotivní příběh o severokorejském ozbrojenci, který zabil čínské dítě.

Na letišti v Pekingu čekaly na Donalda Trumpa a jeho manželku Melanii červený koberec, vojenská kapela a zástupy dětí mávajících vlajkami. Ještě před příletem se hlava Spojených států vyjádřila v tom smyslu, že se těší na setkání s čínským vůdcem „po jeho velkém politickém vítězství“. Prezident Si Ťin-pching po říjnovém komunistickém sjezdu značně upevnil svou moc.

Anabella zpívá čínsky

Hned z letiště zamířila prezidentská kolona do centra metropole, kde si manželé Trumpovi v doprovodu čínského prezidentského páru prohlédli legendární Zakázané město. Navštívili restaurátorskou dílnu, vyslechli tradiční čínskou operu. Snímky z návštěvy pravidelně zveřejňují na Twitteru. Novinářům Trump sdělil, že si pobyt v zemi zapadajícího slunce "skvěle užívá". 

Jak uvádí CNN, Donaldu Trumpovi se jako vůbec prvnímu zahraničnímu hostu od roku 1949 dostane té pocty, že v bájném sídle čínských císařů povečeří. Na Twitteru se následně objevil Trumpův komentář: „Děkuji za nezapomenutelný den v Zakázaném městě.“

Podle informací agentury Nová Čína ukázal Trump během čajového obřadu na oplátku prezidentovi Si Ťin-pchingovi video se svou vnučkou Anabellou, zpívající v čínštině a recitující staré čínské básně. Mr. Xi, jak je Si Ťin-pching oslovován americkými médii, odvětil, že by si Trumpova vnučka zasloužila jedničku.

Experti však připomínají, že rozzářené úsměvy a oboustranné komplimenty nemohou zakrýt určité napětí, které mezi oběma vůdci panuje kvůli výroku z května 2016, kdy budoucí americký prezident ve volebním klání hřímal: "Nesmíme dovolit, aby nás Čína dál vykořisťovala. Je to ta největší loupež století!"