Obřad probíhal v Doněcké státní opeře akademie a divadle Solovjaněnko. Ruská státní agentura TASS píše, že na akci dorazilo na 30 tisíc lidí. Některá ruská média ale píší o 120 tisících a více lidech.

Ukrajinská agentura Uninan uvádí, že účast na okázalém pohřbu byla pro místní studenty a pracují lid povinná. Do města byli přivezeni lidé i z okolních okupovaných měst. List Novosti Donbasa píše, že tito lidé dostali nařízeno nastoupit do autobusů, které je na pohřeb odvezli. Přichystáno pro ně bylo 10 autobusů, jejichž jízdní řád je vyvěšen na sociálních sítích.

Platí výjimečný stav

Dorazila i delegace ze sousední separatistické Luhanské lidové republiky v čele se svým samozvaným premiérem Leonidem Pasečnikem. Přijely také delegace z dalších územích okupovaných Ruskem, které mají podobně pochybnou státnost jako DLR – Abcházie a Jižní Osetie patřící území Gruzie. Nechyběli ani zástupci spřáteleného Ruska.

Kvůli monstrózní akci musela být ve městě omezena doprava. V Doněcku platí výjimečný stav a je vyhlášen třídenní státní smutek. Vedení DLR dočasně přebírá jakožto „premiér“ Dmitrij Trapeznikov. 

Bomba v lustru

Zacharčenka v pátek zabila v restauraci v Doněcku nálož, která byla pravděpodobně uložena v lustru v restauraci Separ (zkráceně od separatista), kam chodili pravidelně nejvyšší představitelé DLR. Panovala zde přísná bezpečnostní opatření. Výbušninu proto musel uložit nejspíše někdo z ochranky. 

Při explozi zemřel jeho bodyguard a zraněno bylo dalších devět lidí.

Podle kyjevské vlády byl vůdce zabit v rámci kriminální konfrontace mezi separatisty samotnými, či dokonce na objednávku ruských tajných služeb. Uvedl to například Igor Guskov z ukrajinských bezpečnostních sil pro agenturu Interfax. Možné ale také je, že mocný předák již nebyl pohodlný pro samotné Rusy, spekuluje ruský list Kommersant.

Ruská strana ale obviňuje z úkladné vraždy ukrajinskou vládu a zločin označila za teroristický čin. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v sobotu nechal slyšet, že mezinárodního rozhovory o míru s Ukrajinou kvůli se nyní nemohou uskutečnit. Jednání takzvané normandské čtyřky se v minulosti zúčastnily Rusko, Ukrajina, Francie a Německo.

Jednání v tomto formátu zahájili politici těchto čtyř zemi v létě 2014 během oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii za druhé světové války.

Tweet: Fronta lidí se táhla na několik kilometrů. Místní úřady si daly záležet, aby daly událost na obdiv.