Ještě ve čtvrtek někteří členové koalice připouštěli, že by mohla být zvažována méně drastická opatření, jako je pokuta. O den později však vůdci obou koaličních stran slíbili tvrdší opatření.

„Oni (noviny) napsali, že vláda šlape na brzdu,“ napsal na facebooku Luigi Di Maio, šéf protisystémového Hnutí pěti hvězd a místopředseda vlády. „To není pravda. Vláda zrychluje a zruší koncesi,“ dodal.

Matteo Salvini, šéf krajně pravicové Ligy, ministr vnitra a současně další místopředseda vlády později řekl, ve vládě neexistují „žádné rozpory“. Současně však dodal, že postu", ale dodal, že postup bude trvat „týdny nebo měsíce“, protože se správce dálnic proti rozhodnutí vlády může odvolat.

Ministerstvo dopravy poskytlo Autostrade per l'Italia 15 dní na to, aby prokázala, že splnila všechny své smluvní závazky. Koncesi si jí může odejmout pouze v případě, že jako správce dálnice hrubě neplní stanovené povinnosti. Současně chce, aby společnost obnovila most na vlastní náklady.

Autostrade per l'Italia se proti nařčení, že by údržbu mostu zanedbala, ohradila. Uvedla, že most monitorovala na čtvrtletní bázi, jak vyžaduje zákon, a prováděla dodatečné kontroly prostřednictvím externích odborníků.

Skutečnou odpovědnost za pád mostu pak má určit probíhající vyšetřování. Podle architekta Antonia Brencicha, který je členem vyšetřovací komise, však může být za zhroucením mostu prasknutí nosného ocelového lana. Protože jsou tato lana obalena betonem, jejich stav se velice špatně monitoruje.

Oběti budou mít státní pohřeb

Poslední rozloučení s částí obětí proběhne v sobotu, na kdy je také vyhlášen státní smutek. Státní pohřeb se uskuteční v Janovském kongresovém centru pod vedením městského arcibiskupa kardinála Angela Bagnasca. Svou účast přislíbili italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Dvanáct rakví už bylo umístěno ve velkém sále. Členové rodin je měli možnost navštívit v pátek. Někteří z nich rakve políbili. Jediná bílá rakev patří sedmiletému Samuelovi Robbianovi, který zemřel vedle svých rodičů.

„Je to něco, co se dotklo všem, protože jsme všichni používali ten most a mohlo se to stát komukoli,“ řekl agentuře Reuters biskup Nicolo Anselmi poté, co požehnal rakvím.

Některé rodiny však plánují bojkotovat tuto událost a chtějí se se svými blízkými rozloučit v soukromí. Podle svých slov tak proti nedbalosti, která způsobila kolaps mostu.

K neštěstí došlo v úterý

Pohřeb čtyř mladých mužů, kteří zahynuli na cestě na společnou dovolenou do Francie a do Španělska, se uskutečnil již v pátek v Torre del Greco poblíž Neapole.

Ke zřícení asi dvousetmetrového úseku mostu Polcevera Viaduct, který je součástí dálnice A10, došlo v úterý krátce po poledni. V době neštěstí se na mostu nacházelo 35 osobních aut a tři kamiony. Mezi spadlými vozidly byl i český kamion pražské firmy Sped-it, jeho řidič nehodu přežil.

Trosky mostu spadly na hustě osídlenou oblast předměstí Janova a zavalily několik domů a průmyslových budov. Podle posledních zpráv zemřelo při neštěstí 38 lidí, včetně tří dětí. Zraněných je patnáct a devět z nich zůstává v kritickém stavu. 

Polcevera Viaduct nebo tak podle svého tvůrce Morandiho most byl vybudován v letech 1963 až 1967 italskou společností Società Italiana per Condotte d’Acqua. Stavba měla celkovou délku 1102 metrů, mostovka byla umístěna ve výšce 45 metrů nad terénem. Most byl zavěšen na třech betonových pilířích, které dosahovaly výšky 90 metrů.