Tehdy dvaadvacetiletý armádní seržant John Gonsalves z městečka Woburn v americkém státě Massachusetts, napsal své matce v prosinci roku 1945 pár měsíců po oficiálním konci druhé světové války, uvedla ve středu televizní stanice WFXT. Do jejích rukou se však nedostal. Ležel neotevřený dlouhých 75 let, než ho nalezli zaměstnanci v distribučním zařízení Poštovní služby Spojených státu v Pittsburghu (USPS).

Pozůstatky starověkých izraelských toalet, ilustrační foto
Děsivé tajemství starověké toalety: Bohatí měli střeva plná parazitů

Při pátrání po adresátovi zjistili, že bývalý voják ani jeho matka již bohužel nejsou naživu. USPS ale našla adresu Gonsalvesovy vdovy Angeliny, se kterou se voják seznámil pět let poté, co ztracený dopis poslal.

Zaměstnanci ani chvíli neváhali a rozhodli se celou situaci napravit. Několik desítek let staré psaní odeslali na Angelininu adresu i s krátkým vzkazem. „Doručení tohoto dopisu bylo pro nás nanejvýš důležité,“ stojí v prohlášení pošty.

Drahá mami,

dnes jsem od tebe obdržel další dopis a jsem rád, že je vše v pořádku. Pokud jde o mě, jsem v pořádku, daří se mi dobře. Pokud však jde o jídlo, musím říct, že je to tady většinou dost mizerné. 

Líbám tě, s láskou tvůj syn Johnny. 

Brzy se uvidíme, doufám.

Dojatá vdova

Když vdova po bývalém seržantovi dopis obdržela, nemohla uvěřit svým vlastním očím. Pročítala si ho pořád dokola. „Představte si to! Sedmdesát šest let! Prostě jsem tomu nemohla uvěřit. A ten pocit, když jsem viděla jeho rukopis a všechno, bylo to prostě úžasné,” řekla WFXT-TV.

Angelina a John Gonsalves byli manželé dlouhých šedesát jedna let. Letos vdova strávila už šesté Vánoce bez něj. Znovunalezený dopis jí však smutek po milovaném choti alespoň částečně zahnal. „Cítila jsem, jako by se ke mně vrátil, víte?“ usmála se vdova a neskrývala dojetí.