Kočnera policie obvinila z trestného činu poškozování věřitele. Denníku N to potvrdily zdroje z orgánů činných v trestním řízení. Policie nechtěla případ komentovat, „vzhledem k probíhajícímu vyšetřování a také, aby nedošlo ke zmaření nebo stažení vyšetřování.“

Server Pravda.sk citoval mluvčí Úřadu speciální prokuratury Janu Tökölyovou, která řekla, že „vyšetřovatel 12. listopadu 2018 vznesl obvinění vůči třem osobám, a to pro zločin poškozování věřitele s celkovou vyčíslenou škodou způsobenou více věřitelům“.

Podnikatel měl nepřehledným způsobem ovládnout celý areál golfového hřiště v obci Báč v okrese Dunajská streda. Na počátku od banky koupil podíl firmy, která areál vlastnila. Pak její akcie prodal a zástavní právo převedl na schránkovou firmu.

I přes soudní zákaz skončilo golfové hřiště v Báči v dražbě a Kočner ho přes schránkovou firmu nakonec koupil celé. Původní věřitelé přišli spolu se státem o přibližně 7,5 milionu eur (195 milionů korun). Z toho škoda státu činí asi čtyři miliony eur (104 milionů korun), upřesnila upřesnila Tökölyová. Martin Pohovej, jeden z Kočnerových advokátů, serveru Pravda.sk řekl, že se o novém obvinění dozvěděl pouze z médií.

Pro Kočnera je to aktuálně již páté obvinění. Za podezření z padělání směnek televize Markáza v hodnotě téměř 70 milionů eur sedí Kočner od konce června ve vazbě. Ve čtvrtek dopoledne má specializovaný soud v Banské Bystrici rozhodovat o jeho propuštění z vazby. Podle jeho obhájců je nové obvinění účelové a vyšetřovatelé se jím pouze snaží držet Kočnera dále ve vazbě.

„Vzhledem k tomu, že vazbu pro našeho klienta považujeme za účelovou, předpokládáme, že budou proti němu vznesena další obvinění. Nevíme, kvůli čemu, ale je zřejmé, že jej policie chce účelově držet ve vazbě,“ řekl již před několika dny obhájce Martin Pohovej televizi Joj.

Měl stát za vraždou nepohodlného novináře

Aktivitám Mariana Kočnera se přitom intenzivně věnoval novinář Ján Kuciak, který byl v únoru zavražděn i se svou svoubenkou. V roce 2017 byl dokonce jedním z hlavních témat jeho článků. Slovenský Denník N v říjnu uvedl, že 23 z 52 textů, které novinář napsal od začátku minulého roku, se zabývalo kontroverzním slovenským podnikatelem.

Za jeho vraždu byli v září obviněni tři muži a jedna žena. Zoltán Andruskó, který jako jediný z obviněných spolupracuje s vyšetřovateli, pak měl za konečného objednavatele vraždy označit právě Kočnera.