Volby se v Nizozemsku konaly pouhé dva dny poté, co byl zadržen muž tureckého původu podezřelý ze zastřelení tří lidí v tramvaji v Utrechtu. Motiv jeho činu je nejasný, vyšetřovatelé se ale stále více kloní k tomu, že šlo o teroristický útok. 

Podle předběžných výsledků provinčních voleb získalo euroskeptické Fórum pro demokracii, které v roce 2016 založil novinář Thierry Baudet, největší počet hlasů a podle nynějších propočtů by mělo v 75členné První komoře, obsadit stejný počet křesel jako Rutteho liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD).

Fórum pro demokracii nyní 36letého Baudeta přitom dosud má pouze dva parlamentní mandáty vzešlé z parlamentních voleb v roce 2016. Podle Reuters straně možná pomohl i útok v Utrechtu. Výsledek ukazuje trvalou sílu pravicového populismu v Nizozemsku a přichází téměř dvě desetiletí po vraždě populisty Pima Fortuyna z roku 2002, kdy se odehrál podobný rozruch v tehdejších parlamentních volbách.

Hledání podpory u nekoaličních stran

Nejvýznamnějším krátkodobým dopadem výsledku provinčních voleb však je podle Reuters to, že Rutteova koalice bude muset hledat podporu u nekoaličních stran, zejména mezi zelenými a socialisty, aby získal První komoru pro schvalování zákonů. Rutteho vláda totiž v horní sněmovně přišla o většinu.

Baudet před svými stoupenci prohlásil, že arogance elit byla potrestána. "Stojíme na troskách něčeho, co kdysi byla nejkrásnější civilizace na světě," řekl politik.

Podobě jako americký prezident Donald Trump se Baudet staví proti přistěhovalectví a zdůrazňuje, že Nizozemsko je na prvním místě, pokud jde o kulturní a ekonomická témata, všímá si Reuters. Baudet je proti euru a domnívá se, že Nizozemsko by mělo opustit Evropskou unii.

Baudet pokračoval v předvolební kampani i poté, co ji ostatní strany zastavily po pondělním útoku v Utrechtu, který přičítá údajně laxní přistěhovalecké politice vlády.

Obžaloba z několikanásobné vraždy

Turek Gökman Tanis podezřelý z pondělní střelby bude obžalován z několikanásobné vraždy nebo zabití s teroristickým úmyslem. Oznámila to dnes podle agentury AP nizozemská prokuratura. Podle žalobců 37letý Gökmen Tanis zastával "radikální ideologii", ale není jasné, zda byl motiv pro spáchání činu výhradně teroristický.

Prokuratura dále oznámila, že muž bude podroben psychiatrickému vyšetření. V pátek má být obviněný předveden před vyšetřujícího soudce. Takové výslechy se podle AP odehrávají neveřejně.