Frakce Evropa národů a svobod je v současnosti nejmenší frakcí v Evropském parlamentu a spojuje zejména francouzskou Národní frontu Marine Le Penové, rakouskou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ) předsedy Heinze-Christiana Strache; italskou Ligu Severu a nizozemskou  Stranu pro svobodu Geerta Wilderse. Do Česka pozval její zástupce Tomio Okamura.

Podle německé agentury DPA představuje Okamura novou tvář na evropské krajně-pravicové scéně. Agentura v této souvislosti připomíná, že Okamurova Svoboda a přímá demokracie (SPD), kterou charakterizuje jako protiimigrační stranu, získala v říjnu v českých parlamentních volbách 10,6 procenta hlasů.

Podle politologa Case Muddeho z University of Georgia ve Spojených státech, který se specializuje na extrémistické strany, je Evropa národů a svobod "velmi slabě organizovaná skupina, jejímž hlavním cílem je získat finanční prostředky z Evropské unie".

"Skupina prodělal od svého založení v roce 2015 jen velmi slabý rozvoj. Nadále zahrnuje jen podmnožinu radikálních pravicových stran v Evropě a v Evropském parlamentu a nebyla schopná profitovat ani na Brexitu," tvrdí Mudde. 

Pražskou konferenci vnímá politolog jako snahu oživit činnost frakce tím, že do ní bude včleněna nová strana, česká SPD, jež byla v nedávných parlamentních volbách poměrně úspěšná.