Zatím marně. V jaderné elektrárně Fukušima v úterý znovu vybuchly další dva reaktory a unikla radioaktivita.

Kolem eletrárny byla naměřená radiace 400krát vyšší, než kolik je povolený roční limit. Naštěstí vítr zatím vane „správným“ směrem – nad Tichý oceán.

Proto je úroveň radiace v Tokiu pouze desetkrát vyšší. Navíc zatím jsou to stále „jen“ výbuchy vodíku. To, co Japonsko a potažmo okolní státy dělí od skutečné jaderné katastrofy, se jmenuje kontejnment. Neboli obří pevná betonová schránka, ve které jsou reaktory „zabaleny“ a brání úniku radiace.

EU řeší, co dál

I tak se ovšem panika šíří Japonskem a celým světem. Česká armáda v úterý ve 21.30 vyslala do Japonska dvě letadla, která mají z oblasti evakuovat Českou filharmonii i ostatní Čechy, kteří mají zájem o návrat. Hudebníci měli být na turné v zemi vycházejícího slunce až do 20. března, ale po pátečním zemětřesení byly některé koncertní síně poničeny. Není kde hrát.

Výbuchy ve Fukušimě ovšem straší i jinde. Německá kancléřka Angela Merkelová rozhodla o dočasné odstávce pěti nejstarších jaderných elektráren. Do tří měsíců by ale kontrolou mělo projít všech 17 něměckých jaderných elektráren.

K zátěžovým testům vyzvalo země střední Evropy včetně Česka i Rakousko. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová testy nevyloučila, nicméně zaměřila by se spíš na stabilitu elektrárenské sítě než na riziko úniku.

Cena eletřiny mezitím letí vzhůru. Na burze v Německu od začátku týdne stoupla silová eletřina o šest procent na 56 eur (1360 korun) za megawatthodinu.?#flash|https://g.denik.cz/1/cf/grafika_fukusima_15_3_v2.swf|560|350|grafika_fukusima_15_3_v2#

Drábová: Testovat naše elektrárny? Proč ne

Po výbuších v japonské jaderné elektrárně se v Evropě znovu zvedla kritika jaderné energie. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová počítá s tím, že se o energii z jádra bude ještě živě diskutovat. Zda to nakonec povede ke konci jaderné energetiky, nedovede předvídat. I taková situace by byla podle ní legitimní.

Jaká je současná situace v Japonsku v souvislosti s již třetím výbuchem reaktoru v jaderné elektrárně Fukušima I během posledních čtyř dnů? Jak velké to představuje riziko?

Pro Japonsko je situace opravdu vážná. Riziko, které je, se omezí na Japonsko, a to zejména na oblast několik desítek kilometrů okolo havarovaného zařízení.

Znamená to, že oblasti okolo Japonska ohroženy nejsou?

Myslím si, že podle toho, jak se to zatím vyvíjí, není ohroženo ani celé Japonsko. V okolních státech se nějaká radiace naměří, to asi ano. Koneckonců máme tady zkušenosti například po zkouškách jaderných zbraní v atmosféře, i když to není dobrá analogie, nebo po havárii jaderné elektrárny Černobyl, i když to také není úplně dobrá analogie. Radiace je měřitelná v poměrně velkých vzdálenostech, ale snažím se neustále opakovat – měřitelný neznamená ohrožující, to v žádném případě. Ohrožující jsou hodnoty milionkrát vyšší než to, co je měřitelné.

Bude mít současná situace vliv na jadernou energetiku v Evropě a u nás?

To nemohu říct, nemám skleněnou kouli. Ještě se ani nepodařilo vyřešit problém v Japonsku.

Rakušané právě v souvislosti s událostmi v Japonsku požadují test našich elektráren…

Čekal byste od nich něco jiného? Je to legitimní. A když přijdou s nějakým rozumným návrhem, o čem si myslí, že je opravdu slabina, která by se měla otestovat, proč ne? Vždycky jsme byli pro to, aby se jaderná bezpečnost zvyšovala. Ale dívám se na to trochu skepticky z hlediska načasování. Vždyť ani ještě pořádně nevíme, co se v Japonsku opravdu stalo, co v bezpečnostních systémech selhalo a proč. Ale už budeme testovat naše elektrárny.

A budeme testovat naše elektrárny?

Nevím. Z mého pohledu to není třeba až na jednu oblast. Tou je zajištění proti blackoutu (pozn. red.: výpadek elektrického vedení na větší území). Doposud jsme si mysleli, že zajištění máme velmi dobré, ale japonské zkušenosti možná povedou k ještě dalším vylepšením. Blackouty jsou totiž reálnější hrozba, než byly před lety kvůli nestabilitám sítě v důsledku obnovitelných zdrojů.

Takže se elektrárny budou testovat s ohledem na možnost blackoutů?

Kde vidím možnost pro testy a pro nové analýzy, je opravdu odolnost vůči blackoutu.

Když se nakonec k takovému testu přistoupí, jak dlouho může trvat?

Na to je strašlivě brzo a bude to předmětem dlouhých analýz, technických rozhovorů, hledání řešení a hledání co by. Na to teď neumím odpovědět. Nejsem vševědoucí.

Zvedne se po událostech v Japonsku vlna odporu proti jaderné energetice, která by vedla k zákazu jaderné energetiky?

Dozajista se vlna odporu zvedne. Už je to tady. Ale neumím říct, jestli k nějakému zákazu dojde. Debata určitě nastane, koneckonců už nastala. Bude určitě velmi ohnivá, ale jaký bude její výsledek, neumím předjímat, protože každé rozhodnutí je legitimní.

Japonci ochlazují reaktor mořskou vodou. Je to dostačující? Jak vysoká by musela být teplota, aby opravdu došlo k velkému neštěstí?

Ta elektrárna už hůře nevybouchne. Výbuchy, které se daly očekávat, už nastaly. To jsou výbuchy vodíku. Může se to ještě opakovat, ale hůř vybouchnout než vybouchla, si nedovedu ani představit. Je to dané zejména fyzikálními principy reaktoru. Ten nejhorší scénář, který by ještě mohl nastat, doufejme, že nenastane, je, že to neuchladí, palivo se roztaví, poruší se těsnost reaktorové nádoby a následně se poruší těsnost poslední instance, kterou je ochranná obálka reaktoru. V takovém případě mají Japonci problém do takových 50 kilometrů od elektrárny.

Hrozí takový scénář?

To teď nevím, protože situace je jak na houpačce. V sobotu se už zdálo, že to mají v ruce, v neděli se to zhoršilo, včera se opět chvíli zdálo, že to mají v ruce a přes noc, tedy přes jejich den, došlo ke zhoršení. Nedovedu další události předvídat, proto operuji s nejhorším scénářem.

Satelitní snímky před a po cunami

#flash|https://g.denik.cz/1/90/p201103140807801_800_496.swf|560|355|p201103140807801_800_496#
#flash|https://g.denik.cz/1/90/p201103140659301_800_798.swf|560|355|p201103140659301_800_798#
#flash|https://g.denik.cz/1/90/p201103140659301_800_798.swf|560|355|p201103140659301_800_798#
#flash|https://g.denik.cz/1/90/p201103140847401_800_505.swf|560|355|p201103140847401_800_505#

JAN KLIČKA + VILÉM JANOUŠ

Vše o zemětřesení v Japonsku čtěte zde