„Došli jsme k závěru, že selhání motorů přímo způsobil nízký tlak mazivového oleje,“ uvedl úřad v tiskovém prohlášení. „Množství oleje v nádržích bylo v době, kdy loď proplouvala oblastí Hustadvika, na dolní hranici stanovených limitů.“

Rozbouřené moře podle úřadu s největší rozhýbalo mazivo v zásobnících takovým způsobem, že čerpadlo, zajišťující jeho distribuci do motoru, přestalo fungovat. To následně vyvolalo poplach, který spustil automatické vypnutí motorů.

„Zkontrolovali jsme množství oleje ve všech sesterských lodích a v současné době hledáme opatření, která zajistí, aby se podobné potíže v budoucnu neopakovaly,“ uvedl v tiskovém prohlášení provozovatel lodi, společnost Viking Ocean Cruises.

Evakuaci komplikoval vítr

Motory 228 metrů dlouhé lodi Viking Sky vypověděly službu v sobotu v době, kdy na moři panovalo nepříznivé počasí. Videa z paluby ukázala dramatické momenty, během kterých se luxusní plavidlo vinou vysokých vln kývalo ze strany na stranu. Loď se navíc nacházela v oblasti zvané Hustadvika, která je známá velkým množstvím skalních útesů. Od těch se loď v jedné chvíli nacházela pouhých sto metrů.

Po domluvě s kapitánem lodi proto byla zahájena letecká evakuace. Nakonec se podařilo evakuovat 463 cestujících, z nichž někteří utrpěli lehká zranění. „Zrovna jsme obědvali, když se celá loď začala třást. Okenní tabulky se rozbily a dovnitř tekla voda. Nastal chaos,“ popsal krušné chvíle pro veřejnoprávní televizi NRK americký cestující John Curry. „Na výlet vrtulníkem bych raději zapomněl. Nebyla to vůbec žádná legrace,“ dodal k letu v silném větru.

Posádce se nakonec podařilo zprovoznit jeden z motorů a loď ukotvit, během noci pak námořníci nastartovali další dva motory. Zbývající cestující se na pevninu dostali až v neděli odpoledne, kdy porouchané plavidlo za pomoci remorkérů přistálo v norském přístavu Molde.