Uzavřená ekonomika, nefungující služby, lidé přikovaní ke svým počítačům. Takové byly do značné míry nejběžnější kulisy roku 2020 ve velké části světa. Že to povede k propadu světového hospodářství, bylo jasné každému. Lékem na to bude velmi velké zadlužení, které s největší pravděpodobností povede také k propadu hodnoty české koruny.

Film Duna.
VIDEO: Čeká se na velké filmové hity. Možná je uvidíte i doma

Chytří investoři to nejspíš předjímali, protože letošní rok byl bohatý na investice, které se zhodnocují v dlouhém čase. K těm nejčastějším patří umění, historický nábytek, nemovitosti či nově drahé veterány. Navzdory tomu, že v roce 2020 byly omezené aukce a podobné prodejní akce, v některých z těchto segmentů jsme se dočkali rekordních zápisů do historie.

Kupka, Toyen a další

Zvláště výtvarné umění se mezi investory letos těšilo mimořádné pozornosti a dočkali jsme se hned několikerého přepisování historických tabulek.

„Celkový žebříček nejdražších děl se přepisoval hned dvakrát. Nejprve začátkem října, když se raný obraz Toyen, Piková dáma z roku 1926, na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 78,7 milionu korun. Podruhé koncem listopadu, kdy na aukci Galerie Kodl Kupkova abstrakce Divertimento II ze třicátých let vystoupala na 90,24 milionu korun,“ prozradil šéfredaktor portálu Art Plus a odborník na aukční trh Jan Skřivánek.

Lednové požáry v Austrálii.
Nejen koronavirus. Lidé za sebou mají rekordní rok živelných pohrom

„Ke koupi deseti nejdražších obrazů letošního roku by případný zájemce potřeboval rovných 340 milionů korun. To je o tři miliony víc než v loňském roce a historický rekord českých aukcí. Nová autorská maxima zaznamenali František Kupka, Toyen, Jan Zrzavý a Theodor Pištěk,“ dodal.

A podle Jindřicha Jiráska, pořadatele veletrhu Sběratel, se dařilo také investicím do starých bankovek či mincí.

Rekordní holubice

Ve světě kvůli pandemii zrušili většinu velkých dražeb. Nejdražším obrazem se stal triptych Francise Bacona z roku 1981 s cenovkou 84,6 milionu dolarů (skoro 1,9 miliardy korun), což však nepatří k nejvyšším částkám utraceným za umění. Nejdražším obrazem nadále zůstává Spasitel světa od Leonarda Da Vinciho prodaný za 450 milionů dolarů (téměř deset miliard korun).

Ve světě se dařilo jinému typu akvizic. Na aukci poštovních holubů v Belgii padl rekord, když se dvouletá samička prodala za 1,6 milionu eur (více než 42 milionů korun). Holubici pojmenovanou New Kim získal v neděli čínský kupec, přičemž vyvolávací cena byla 200 eur (asi 5 300 korun).