Už dřív během tohoto týdne bylo zastřeleno 67 lidí. Dalších víc než 200 lidí v Manile a v okolních provinciích bylo zatčeno. Informuje o tom agentura Reuters.

Šlo o akci, kterou policie nazývá pojmem "Jedna doba - velká doba" a jež je zaměřena na boj s drogami a s pouliční kriminalitou. Mělo by jít o koordinovaný postup policistů proti zločinu v těch oblastech, které jsou k němu náchylné, jako jsou chudinské slumy. 

Skutečnost, že se situace zvrhla spíš v prudký nárůst vraždění, už odsoudila Dutertova politická oponentka, viceprezidentka Leni Robredová. Od nástupu Duterteho do úřadu, k němuž došlo před rokem, si jeho "drogová válka" vyžádala životy tisíců Filipínců, což vyvolává mezinárodní znepokojení a otázky, nakolik jsou Dutertovy metody obhajitelné.

Tým novinářů Reuters navštívil ve čtvrtek v noci pět oblastí v Manile, kdy předtím při přestřelkách s tajnou policií zemřeli celkem čtyři muži. Dostali se přitom například do historické čtvrti Caloocan, kde zahlédli mimo jiné tři pytle s lidskými těly a jednu mrtvolu muže, který se zřejmě po zásahu zhroutil do železného plotu u minibusového nádraží. Policie ale novinářům zabránila přiblížit se víc. 

Jiný muž byl podle Reuters zabit nedaleko manilské pošty, čtyři další zemřeli v nemocnicích a jeden poblíž bývalé skládky odpadu ve čtvrti Quezon.

Na jiných místech byli podle filipínského rozhlasu zabiti ve čtvrtek večer další tři lidé, včetně muže, kterého ve východní části čtvrti Marikina zastřelili maskovaní ozbrojenci na motocyklu.