„Dne 26. prosince zhruba v 1:35 moskevského času byl v malé výšce sestřelen ukrajinský bezpilotní letoun, když se blížil k vojenské základně Engels v Saratovské oblasti,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. „Následkem pádu vraku dronu byli smrtelně zraněni tři ruští příslušníci technického personálu, kteří byli na letišti,“ dodalo ministerstvo.

Agentura TASS událost interpretuje tak, že systémy protivzdušné obrany ruských leteckých sil zabránily útoku ukrajinského dronu na vojenské letiště. Agentura AP uvedla, že incident vyvolává otázky o účinnosti ruské protiletecké obrany, když jsou nepřátelské drony schopné doletět tak daleko do nitra země.

Ruský prezident Vladimir Putin
Západ se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko, domnívá se Putin

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat v rozhovoru s ukrajinskou televizí podle agentury AP sice přímo nepřiznal zapojení Kyjeva do útoku na letiště Engels, řekl ale, že se jedná „o důsledky ruské agrese“ vůči Ukrajině. „Pokud si Rusové mysleli, že je válka hluboko v týlu neovlivní, tak se hluboce mýlili,“ dodal Ihnat.

Agentura RBK-Ukrajina před vyjádřením ruského ministerstva informovala, že se na základně Engels ozvaly dvě exploze. Ruský zpravodajský kanál Baza s odvoláním na místní obyvatele uvedl, že se rozezněly sirény leteckého poplachu a bylo slyšet výbuch.

Ruská jaderná ponorka Jurij Dolgorukij
Další podezřelá smrt v Rusku. Nečekaně zemřel šéf jedné z největších loděnic

„Nenastaly žádné mimořádné události v obytných oblastech města (Engels),“ ujistil gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin na telegramu. „Zařízení civilní infrastruktury nebyla poškozena,“ dodal Busargin. Místní obyvatelé podle něj nejsou nijak ohroženi.

Útoky na letecké základny 

Základnu nedaleko města Saratov, zhruba 730 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, zasáhly už 5. prosince podle Moskvy ukrajinské útoky s pomocí dronů, namířené na dvě ruské letecké základny. Tehdejší údery značně pošramotily reputaci Moskvy a vyvolaly otázku, proč její obranné systémy selhaly.

Ukrajina se nikdy veřejně nepřihlásila k odpovědnosti za útoky uvnitř Ruska.