„Hasiči na mě mluvili a snažili se mě vyprostit, ale neviděli mou dceru, která byla celá zasypaná troskami mostu. Neustále jsem na ně proto křičela, ať mě nechají a postarají se nejdříve o ni,“ popsala 58letá Marina Guagliatová italskému listu La Repubblica.

V okamžiku neštěstí se žena společně se svou dcerou Camillou probírala veteší v ekologickém sběrném dvoře, jenž se nachází pod mostem. „Dokázala jsem záchranářům přesně popsat, kde má dcera je, protože jsem ji pod sutinami držela za ruku. Během našeho vyprošťování jsem ale několikrát ztratila vědomí, takže si ho příliš nepamatuji,“ dodává.

Obě ženy jsou nyní hospitalizovány v janovské nemocnici, ani jedna z nich však není v ohrožení života.  Čtyřiadvacetiletá Camilla má ovšem zlomenou pánev, ruku i několik žeber, která jí navíc propíchla plíci.

Bez úhony neštěstí přečkali Nicola a Lisa Henton-Mitchellovi a jejich dvě děti, které mají devět a dvanáct let. „Měli jsme štěstí, že jsme krátce před pádem mostu zastavili na benzínce, protože jsme potřebovali na toaletu,“ řekla Lisa britskému deníků The Telegraph.

Manželský pár se o svůj dramatický zážitek následně podělil se zpravodajským serverem BBC. „Hustě pršelo. Najednou jsme ucítili, že naše auto klouže doprava. Jeli jsme ale dál – zničehonic se před námi rozzářil houf červených světel a ostatní auta začala brzdit. Někteří řidiči zkoušeli couvat, ale nešlo to,“ popisuje Lisa.

Podle jejích slov na mostě vypukl chaos. „Lidé začali italsky křičet ‚Ven z aut‘ a ‚Utíkejte‘. Společně s celou rodinou jsem utíkala nazpět do tunelu, kterým jsme přijeli. Tísnilo se v něm asi šest desítek lidí různých národností,“ dodává.

Pozůstalí po obětech odmítají státní pohřeb

Oficiální státní pohřeb obětí, kterého se zúčastní i prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte, se bude konat v sobotu. Na stejný den byl v Itálii rovněž vyhlášen státní smutek. Rodiny skoro poloviny obětí ale odmítly možnost, aby byli jejich zesnulí pochováni v rámci tohoto pohřbu, píše italský list La Stampa. Pád mostu podle nich způsobila nedbalost.

Ke zřícení asi dvousetmetrového úseku mostu Polcevera Viaduct, který je součástí dálnice A10, došlo v úterý krátce po poledni. V době neštěstí se na mostu nacházelo 35 osobních aut a tři kamiony. Mezi spadlými vozidly byl i český kamion pražské firmy Sped-it, jeho řidič nehodu přežil.

Trosky mostu spadly na hustě osídlenou oblast předměstí Janova a zavalily několik domů a průmyslových budov. Podle posledních zpráv zemřelo při neštěstí 38 lidí, včetně tří dětí. Zraněných je patnáct a devět z nich zůstává v kritickém stavu. 

Morandiho most byl vybudován v letech 1963 až 1967 italskou společností Società Italiana per Condotte d’Acqua. Stavba měla celkovou délku 1102 metrů, mostovka byla umístěna ve výšce 45 metrů nad terénem. Most byl zavěšen na třech betonových pilířích, které dosahovaly výšky 90 metrů.