Odborníci z Chorvatského hydrometeorologického ústavu říkají, že proti běžným tornádům jsou tyto cyklony mnohem menší do výšky i do šířky a nebývají tolik nebezpečné. Ale přesto připouštějí, že i tato malá tornáda mohou být někdy zákeřná a ničivá.

Hydrometeorologický ústav však tornáda nezaznamenal. „Záznam těchto úkazů nemáme. Nemáme na tomto území radar, na kterém by mohly být vidět.

Předevčírem se vyskytl podobný cyklon nad pevninou u Slatine, a dokonce jsme i v naší prognóze upozorňovali, že podobné pohyby a točení vzduchu mohou v oblasti Dubrovníku přijít,“ řekl Zoran Vakula z Index.hr. Prozradil, že se už dlouho snaží o pořízení radaru, který by mohl podobné rozmary počasí zaznamenávat podél celého jadranského pobřeží.

Momentálně mají ale pouze jediný pro riječskou oblast. Ačkoliv hydrometeorologický ústav toto „minitornádo“ nedokázal zaznamenat, Vakula říká, že amatérští meteorologové jsou v tomto ohledu spolehlivým zdrojem. Většinou se jim včas podaří podobné jevy vyfotografovat, a to na celém území Chorvatska, a dokonce i v Bosně a Hercegovině.