Klerikové se chtějí sejít v sobotu odpoledne na teheránských náměstích Engheláb a Ázádí a protestovat proti oficiálním výsledkům voleb, v nichž nad Músávím zvítězil konzervativec Mahmúd Ahmadínežád.

Akce se má konat od 13:30 SELČ a duchovenstvo žádost adresovalo úřadu teheránského guvernéra. Kromě Músávího by měl k účastníkům promluvit také někdejší prezident Mohammad Chátamí.

Pochybnost o volebních výsledcích už vyjádřilo několik vlivných šíitů. Například ajatolláh Hosejn Alí Montázerí, s nímž se původně počítalo jako s nástupcem vůdce revoluce ajatolláha Ruholláha Chomejního, vyzval k pokračování protestů.

Za Músávího nároky se postavil také další velký ajatolláh Asadolláh Bajat Zandžání. Podle něho nastal „čas postavit se egoismu a porušování práv a vynutit si respekt k požadavkům většiny“.

Músáví chce, aby byly volby z 12. června zrušeny a vypsány nové. Duchovní spjatí s režimem navrhli pouze přepočítání hlasů ve sporných okrscích.

Músávího stoupenci manifestují v Teheránu od soboty denně, i když jejich akce nejsou povoleny. Zatím největší z demonstrací byla v pondělí, kdy zahynulo dle různých zdrojů sedm nebo osm lidí.

Na jejich památku dnes svolal Músáví klidné pochody a shromáždění do mešit. Lidé mají přijít oblečení v černém a hlavně uctít tyto oběti.

Duchovní autorita státu ajatolláh Alí Chameneí vyzval k urovnání sporu legálními prostředky, ale jeho volání zůstává nevyslyšeno, protože demonstrace pokračují. Íránští i další analytici poukazují na to, že se opozici podařilo poprvé dostat Chameneího do centra dění a zpochybnit dosavadní tabu o tom, že jeho slovo je konečné.

„Mění to pohled Íránců na jejich duchovního vůdce a na systém obecně. Otevírá to prostor nebývalou měrou,“ řekl íránský analytik Meir Džavedanfar.

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger označil události v Íránu za bod obratu, jelikož jsou poprvé zpochybněny volební výsledky a nejvyšší vůdce musí řešit masivní demonstrace.