„Dům hrůzy" v dolnorakouském Amstettenu nechce dlouhodobě nikdo koupit. Nabízí se za 200.000 eur (5,4 milionu Kč). Někdejší domácí podzemní vězení ve sklepním prostoru bylo mezitím zalito betonem.

Správce Fritzlova majetku Walter Anzböck nyní navrhuje, aby dům, v němž jeho někdejší majitel se svou znásilňovanou dcerou zplodil sedm dětí, posloužil k ubytování až 50 uprchlíků.

Bezpečné ubytování

„Hrůzné sklepní vězení, v němž se kdysi odehrávaly zlé věci, je dávno zaplněno betonem. A také jsme dům zbavili všech špatných vzpomínek. Je k dispozici uprchlíkům jakožto bezpečné ubytování," zdůvodnil Anzböck svou nabídku. Dům je údajně vybaven i sanitárním zařízením. „Do Amstettenu by se mohlo okamžitě nastěhovat 50 lidí," tvrdí správce.

Rakouské ministerstvo vnitra ale už podle Kronen Zeitung dalo najevo, že nabídka „snad ani nemůže být myšlena vážně". I samotné město Amstetten se záměru brání, i když o věci nerozhoduje. „Nebudeme to moci změnit. Správce konkurzní podstaty to může jako zástupce vlastníků učinit," řekl deníku Österreich místostarosta Amstettenu Michael Wiesner. Argumentuje přitom tím, že město ubytovací prostory pro uprchlíky nepotřebuje. „Dostaneme dvě buňkové vesničky se 150 místy. Tím jsme svou kvótu naplnili," zdůraznil Wiesner.

Nyní osmdesátiletý Fritzl v domě věznil svou dceru až do roku 2008. O rok později byl odsouzen k doživotnímu vězení, které si odpykává v dolnorakouské Kremži.