"Když budu chtít a když se (problém s drogami) rozšíří, vyhlásím stanné právo. Nikdo mě nemůže zastavit," prohlásil Duterte v projevu, který přednesl v sobotu večer. Stanné právo by podle jednasedmdesátiletého šéfa státu mělo ochránit Filipínce a jejich mládež.

Čtěte také: Další úspěch Ruska: Filipíny uvítaly jeho vojenské lodě

Duterte vyhrál loni v květnu prezidentské volby, když sliboval pozabíjet tisíce zločinců, aby vykořenil obchod s drogami, sužující filipínskou společnost. Krvavá válka proti drogám, kterou Duterte rozpoutal po příchodu k moci, stála život nejméně 5700 lidí a vyžádala si rovněž tisíce poprav bez soudu.

Mnoho jiných států a nevládní organizace filipínského prezidenta kritizují kvůli brutální kampani, jejíž metody odporují právnímu státu.

Duterte, který veškerou kritiku ignoruje, se o výjimečném stavu již několikrát zmínil, ale ještě nikdy nehovořil tak přímo. Stanné právo by mu umožnilo nasadit armádu k ochraně veřejného pořádku a dovolilo by mu také mnohem delší věznění bez vznesení obvinění.

Od roku 1972 zažili Filipínci 14 let výjimečného stavu, který vyhlásil bývalý diktátor Ferdinand Marcos pod záminkou hrozby komunistického povstání. Stanné právo bylo zrušeno až v roce 1986 po revoluci, která svrhla Marcose.

Čtěte také: Filipínský prezident znovu šokoval ochotou zabíjet

Nová ústava - s cílem vyvarovat se návratu diktatury - také zavedla jediný prezidentský mandát o délce šesti let. Ústava také stanoví, že stanné právo může být vyhlášeno na dobu 60 dnů kvůli potlačení vzpoury či odražení invaze. Odvolat je může parlament, zákonnost tohoto kroku může posuzovat nejvyšší soud.

Duterte ale dal najevo, že se nehodlá těmto omezeními zabývat. "(Limit) 60 dnů se nepočítá," řekl. "Varuji vás: pokud budu muset vyhlásit výjimečný stav, udělám to. Ne kvůli invazi, vzpouře či (jinému) nebezpečí. Vyhlásím stanné právo, abych ochránil svůj lid. Tečka," prohlásil prezident, známý svou přímočarostí.