Oba novináři, dvaatřicetiletý Wa Lone a osmadvacetiletý Kyaw Soe, byli zatčeni 12. prosince loňského roku. Oba se zajímali o masakr deseti příslušníků indo-árijské muslimské etnické skupiny Rohingů, obývající většinově severní část Arakanského státu ležícího na jihozápadě Barmy neboli Myanmaru. K tomuto incidentu došlo poté, co barmská armáda zahájila takzvanou "vyklizovací operaci", kterou Organizace spojených národů označila za etnickou čistku. K této operaci se policie údajně rozhodla v reakci na útoky rohingských ozbrojenců proti policejním základnám v srpnu loňského roku. Informuje o tom agentura DPA.

Recep Tayyip Erdogan
Erdoğan obvinil barmskou vládu z genocidy muslimské menšiny

Soudní proces s oběma novináři se stal významným mezníkem v otázce svobody tisku v této zemi. Jde také o nejvýraznější soudní proces od doby, kdy se v roce 2015 dostala k moci strana bývalé demokratické ikony, političky a generální tajemnice strany Národní liga pro demokracii v Myanmaru Aun Schan Su Ťij.

Tato někdejší politická vězeňkyně bývalé barmské vojenské junty je od března 2016 barmskou ministryní zahraničí a od dubna téhož roku speciální státní kancléřkou a prezidentskou mluvčí. S jejím propuštěním a vítězstvím ve volbách na podzim roku 2015 si mezinárodní veřejnost spojovala naději, že Myanmar se po letech vojenské diktatury otevře světu a demokracii. Tyto naděje ale politička rychle zklamala, když začala loni obhajovat postup myanmarské armády, provádějící etnické čistky Rohingů. Ty způsobily, že víc než 700 tisíc Rohingů uprchlo do sousedního Bangladéše, kde v naprosté většině stále zůstávají v uprchlických táborech.

Příslušníci menšinového etnika Rohingů na útěku z Barmy
Barmská armáda vyhnala muslimské Rohingy. Teď bombarduje křesťanské Kačjiny

Od začátku roku 2017 bylo také zatčeno nejméně 11 novinářů, což vedlo domácí i zahraniční korespondenty k protestům vůči současné myanmarské vládě, která podle nich nedodržela sliby, jimiž si ze začátku získala přízeň mezinárodní veřejnosti. Zatčení reportéři obvinili myanmarskou policii, že je při prvních výsleších mučila, nenechala je vyspat a nutila je stát v různých stresujících pozicích. Policie tato obvinění odmítá. 

Novináři zatím nebyli shledáni vinnými. Budou-li ale odsouzeni, hrozí jim až čtrnáctileté vězení.