Historik a expert na Richarda III. z Winchesterské univerzity Michael Hicks nyní tvrdí, že ho závěry jeho kolegů z Leicesteru nepřesvědčily. Analýza DNA je podle něj neprůkazná, protože do tehdejších bojů se zapojilo mnoho potomků Jindřichovy babičky z matčiny strany, která měla 16 dětí. Že kostra může patřit jednomu z příbuzných, nikoli Richardovi III., připouští podle webu i významný archeolog Martin Biddle.

Univerzita v Leicesteru se proti tvrzení obou mužů ihned ohradila a hodlá přesvědčit odbornou i laickou veřejnost o pravdivosti svých loňských závěrů.

Kostra z parkoviště

Nález kostry oznámili britští vědci předloni v září. Kostru objevili při vykopávkách na parkovišti na místě někdejšího františkánského kostela, v jehož hrobce byl král pohřben. Kostel byl ale v 16. století zbořen a mělo se až do nálezu kostry v Leicesteru za to, že panovníkovy ostatky skončily v místní řece.

Mimo jakoukoli rozumnou pochybnost jde o kostru krále Richarda III., řekl loni v únoru na tiskové konferenci v Leicesteru hlavní archeolog univerzity Richard Buckley, který tento jeden z nejvýznamnějších archeologických projektů poslední doby vedl. Vědci kostru podle něj podrobili řadě testů včetně DNA.

Analýza radiokarbonovou metodou potvrdila, že kosti patří zhruba třicetiletému muži, který žil přibližně v době mezi lety 1455 až 1540. Richard III. padl, když mu bylo 32 let. Zkoumání kostí také ukazovalo na Richarda III. Nalezené ostatky prokázaly vážnou skoliózu, tedy pokřivení páteře. Dobové prameny i Shakespeare zdůrazňovali Richardovu deformovanou postavu.

Analýza DNA

Pro identifikaci kostry ale byla klíčová analýza DNA. Genealogové z univerzity v Leicesteru identifikovali čtyři žijící potomky Richarda III., kteří souhlasili s anonymní účastí na projektu. Nakonec porovnali DNA z nalezené kostry s DNA truhláře Michala Ibsena, který je po 16 generacích potomkem Richardovy sestry Anny z Yorku a který žije v Londýně. Genetička Turi Kingová loni oznámila, že analýza shodu DNA potvrdila.

Richard III. byl posledním králem z rodu Plantagenetů a posledním anglickým monarchou, který zahynul v boji. Padl v bitvě u Bosworthu v roce 1485, na kterou se vydal právě z Leicesteru. Bitva znamenala konec krvavé Války růží a začátek vlády Tudorovců. Na anglický trůn pak usedl první vládce z této dynastie Jindřich VII.