První manželka britského následníka trůnu Charlese zemřela 31. srpna 1997 spolu se svým milencem, egyptským podnikatelem Dodim al-Fayedem. Jejich limuzína ve velké rychlosti narazila do pilíře v jednom z pařížských tunelů, když ujížděla před bulvárními reportéry.

Princeznina tragická smrt vedla k takové vlně veřejného zármutku, jakou Spojené království nezažilo. Jen málokdo totiž dokázal zaujmout lidi tak jako Diana.

Záplavy v Houstonu
Češka v Texasu: Tolik ochoty pomáhat jsme ještě neviděli

Směli se dívat jen před sebe

Mohlo se zdát, že zájem o osobu princezny po její smrti postupně polevil, avšak není tomu tak. Do popředí zájmu se dostává v posledních letech znovu, a to díky jejím synům, kteří pokračují v matčiných aktivitách. Stejně jako ona například pomáhají lidem s onemocněním AIDS či bezdomovcům.

V novém dokumentu s názvem Diana, naše matka: Její život a odkaz oba princové poprvé otevřeně hovořili o své matce, včetně toho, jak hluboký emoční dopad na ně měla její smrt. Williamovi bylo v té době patnáct let, Harrymu dvanáct. Oba se svěřili, že událost, při které museli jít za matčinou rakví, byla nejhorší v jejich životě.

Simulace tragické nehody 

Zdroj: Youtube

„Maminka právě zemřela a já musel jít dlouhou cestu za rakví, přičemž na mě koukalo tisíc lidí a další miliony v televizi,“ uvedl Harry. „Toto by žádné dítě nemělo zažít. Dnes by se něco takového nejspíš nestalo,“ dodal. S tím souhlasí i princ William. „Snažil jsem si namluvit, že když budu koukat do země a vlasy mi budou padat do obličeje, nikdo na mě koukat nebude.“

Ten zároveň přiznal, že jim tato povinnost byla nařízena. Podle protokolu se také směli dívat pouze před sebe. „Nebylo to snadné, ale rodina tak kolektivně rozhodla. Stále volíme mezi rodinou a povinnostmi. Museli jsme to udělat,“ dodal prvorozený syn princezny Diany.

Severní Korea, zemědělství
Nad Severní Koreou se vznáší hladomor. Panují extrémní sucha

Pozitivní odkaz

Princ Harry také prozradil, že dlouhou dobu míval problémy při oficiálních příležitostech, kdy na něho tíha ztráty jeho matky doléhala nejvíce. Ve svých dvaceti letech musel také vyhledat odbornou pomoc, aby se s žalem pokusil vyrovnat. Pětatřicetiletý William se rovněž přiznal, že šok ze ztráty matky jej stále pronásleduje.

Oba však zdůrazňují matčin pozitivní odkaz. Byla to totiž právě ona, kdo způsobil, že se královská rodina v posledních letech více otevřela veřejnosti. Harry uvedl, že navzdory okolnostem se je matka snažila vychovávat jako zcela normální děti. „Lidé by se divili, jak obyčejný život s mým bratrem vedeme. Je to jen její zásluha.“

A oba synové Diany v tomto „lidském“ trendu pokračují. "Právě oni stojí za postupnou modernizací monarchie,“ říká v rozhovoru pro agenturu Reuters bývalý osobní strážce princezny Diany Ken Wharfe.

Emmanuel Macron a Nemo
VIDEO: Macron má chlupáče. Jmenuje se Nemo, pochází z psího útulku