Migranti - všichni muži - pocházeli z malé jihoamerické země Guyany a z Nigérie a Senegalu na druhé straně Atlantiku. Brazilský pár je údajně vylovil, ale pak se ocitl v podezření, že se je sám pokusil propašovat. Na uprchlících, které i s oběma rybáři převzalo námořnictvo, totiž nebyly údajně vidět známky tak dlouhého pobytu na moři. Informuje o tom agentura AFP s odkazem na informace brazilských zpravodajských serverů.

Podle prohlášení námořnictva cestovali běženci na katamaránu pod haitskou vlajkou. "Místní rybáři zaznamenali v sobotu plavidlo unášené podél brazilského pobřežního města Sao Jose de Ribamar, jižně od řeky Amazonky. Pokus oficiálních orgánů najít loď s migranty ze vzduchu se nezdařil, proto ji rybáři odvezli do přístavu, přičemž také poskytli jídlo strádajícím běžencům," uvedlo námořnictvo.

Když se konečně na palubu lodi dostali zástupci námořnictva, oznámil jim rybářský kapitán, že už nemá žádné jídlo ani vodu, protože všechno rozdal. Námořnictvo doprovodilo uprchlíky na břeh, kde "jim byla poskytnuta lékařská péče a jídlo", načež je převzala brazilská federální policie.

Celá skupina bude umístěna do dočasného ubytovacího zařízení zřízeného státem. "Federální policie prošetří, zda v souvislosi s jejich příchodem do Brazílie nedošlo ke spáchání trestného činu a vyhodnotí jejich právní stav v Brazílii," uvedl mluvčí brazilské organizace pro ochranu lidských práv.